Atatürk'ün okulunda ayakta alkışlandılar

Bu yıl 13'üncüsü düzenlenen Bitola (Manastır) Uluslararası Müzik Festivali kapsamında 6 Ekim gecesi Mustafa Kemal Atatürk'un okuduğu Askeri İdadi'de Makedon ve Türk müzisyenlerin ortak katılımıyla gerçekleştirilen konserde...
Haber: ZEYNEP AKSOY / Arşivi

MANASTIR - Bu yıl 13'üncüsü düzenlenen Bitola (Manastır) Uluslararası Müzik Festivali kapsamında 6 Ekim gecesi Mustafa Kemal Atatürk'un okuduğu Askeri İdadi'de Makedon ve Türk müzisyenlerin ortak katılımıyla gerçekleştirilen konserde İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı öğretim görevlileri ve sanatçılarından kurulu Trio Akademia ayakta alkışlandı.
Barok dönem bestecileri
Bir bölümü Atatürk'e ait çesitli eşyaların ve resimlerin sergilendiği bir müzeye dönüştürülen eski Askeri İdadi binasındaki 'Makedon-Türk Gecesi Ata'yı Anma Konseri' Chamber Studio Bachus adlı Makedon quintet'in (beşli) performansıyla başladı. Beşli, barok dönem bestecileri Zelenka ve Teleman'ın eserlerini yorumladı.
Kemanda Rüstem Mestafayev, çelloda Nil Mertkan ve piyanoda Pinar Çelik'ten oluşan Trio Akademia, konserin ikinci yarısında sahneye çıktı. Muravlev'in 'Romance'ı, Rachmaninov'un trio için 'Elegie'si ve Orhan Şallıel'in ilk kez seslendirilen '10. Yıl Marşı Üzerine Çesitlemeler'ini yorumlayan Trio Akademia, özellikle seçtikleri repertuvarın gücü, gruptaki uyumun sağlamlığı ve müzikalitelerinin etkileyiciliğiyle salonun neredeyse tamamını dolduran Makedon seyirciyi kendilerine hayran bıraktı. 2003 yılında kurulan genç trio parlak bir gelecek vaat ediyor.
13. Bitola Uluslararası Müzik Festivali Avrupa'nın çesitli ülkelerinden müzisyenlerin katılımı, konserler ve piyano yarışmalarıyla devam ediyor.