Atletik, güzel ve başarılı

Tea Leoni kim mi? Belki 'Derin Darbe'de, tüm soğukkanlılığıyla insanlara 'dünyanın yok olacağını haber...

İSTANBUL - Tea Leoni kim mi? Belki 'Derin Darbe'de, tüm soğukkanlılığıyla insanlara 'dünyanın yok olacağını haber veren bir spiker, belki de 'Jurassic Park 3'te 'dinozorlarla dolu bir parkta çocuğunu arayacak kadar cesur bir kadın. Nicholas Cage'le başrollerini paylaştığı 'Aile Babası'yla 'en iyi kadın oyuncu dalı'nda Satürn Ödülü alan başarılı yıldız, şu sıralar gösterimde olan 'Jurassic Park 3'te, zengin bir işadamının güzel karısını canlandırıyor. Pek yakında da onu 'People I Know'da Al Pacino'yla başrollerde izleyeceğiz.
'Jurassic Park 3', gerek konu olarak gerekse görsel efekt olarak, ilk iki filmin devamı niteliğinde. Ancak bu filmde, diğerlerinden daha fazla aksiyon sahnesi var. Üstelik bu filmde, T-Rex'ten daha büyük ve yırtıcı bir dinazorun varlığı söz konusu: Spinosaurus.
'Jurassic Park'ın bu bölümünde Tea Leoni,
'dinozor adası'nda kaybolan çocuğunu bulmak amacıyla Dr. Alan Grant'i devreye sokuyor. Bilimsel çalışmaları için fon arayışında olan doktor Grant ise bu amaçtan habersiz, zengin kadının masumane görünen 'ada gezintisi' teklifini kabul ediyor.
Yönetmen Joe Johnston film için neden Leoni'yi tercih ettiğini şöyle açıklıyor;
"Onu tercih etme sebebim yalnızca dış güzelliği değildi. Atletik yapısı ve güçlü olması ön plana çıktı. Çığlık atmanın ve bağırıp çağırmanın dışında önemli ölçüde
fiziksel güç gerektiren sahnelerde başarıyla oynadı ve hiçbirisinden kaçınmadı. O, aksiyon sahnelerinde nasıl bir oyun çıkarması gerektiğini biliyordu."
Tea Leoni, 'Jurassic Park 3'te rol alma teklifini hiç düşünmeden kabul etmiş. Zaten güzel oyuncu, ilk 'Jurassic Park'tan bu yana böyle bir teklifin kendisine yöneltilmesini bekliyormuş.
'Jurassic Park' serisi hakkında ne düşünüyorsunuz?
İlk 'Jurassic Park' ı izlediğim sinema salonunu ve kiminle izlediğimi dün gibi hatırlıyorum. Filmi izlerken 'Laure Dern'ün oynadığı rolü keşke ben oynayabilseydim' diye düşünmüştüm. Yani ilk 'Jurassic Park'ın bir parçası olmak istedim. Bunun tarihi bir an olduğunu düşündüm. Filmi ilk izleyişinde eminim herkes benim gibi düşünmüştür. Dinozorların bu şekilde hayata döndürülmesi daha önce yapılmamış bir şey.
Filmde oynayan herkes gerçek yaşamında çoluk çocuk sahibi. Filmdeki şiddet unsurundan rahatsız oldunuz mu?
Hayır. Buradaki şiddetin doğru olduğunu düşünüyorum. Şiddet ve gerilim arasında bir seviye var. Biz filmde şiddet ve gerilimi bir seviyede tuttuk. Bu film, her çocuk için uygun değil. Ben iki yaşındaki kızımı alarak filmi izlemeye gitmem. Dört yaşından önce bu filmi izlemesi uygun olmaz. Kendi yargılamanızı yapmanız gerekir. Çocuğunuza bir bakın ve neyi izlmesinin doğru olduğuna karar verin. Filmde silahlar yok. Birbirini vuran insanlar yok. Fantastik bir dünyada geçiyor. Fakat yine de bu filmde gerilim var.
Bu yaz hem siz hem de eşiniz David Duchovny yaratıklarla uğraşmak zorunda kaldınız...
David'in 'Gizli Dosyalar' film ve dizisinden yaratıklarla ilgili geçmişi oldukça iyi.
İkimiz arasında bir kıyaslama yapılamaz dolayısıyla. Zaten ben kendi yaratıklarıma
'bebeklerim' demeyi tercih ediyorum. Dinozorların büyük bölümü 6 ton ağırlığındaki
kuklalar. Ve sizi kürdan gibi ezeceklerini
düşündüğünüzde çok saçma geliyor. David'in son filmi 'Evrim'de ve 'Gizli Dosyalar'da ise dünya dışı canlılar var.
David ile şu aralar rakip durumdasınız...
David bu konuyla dalga geçiyor. Çünkü insanlar 'eğer senin filmin onunkinden iyi olursa ya da onun filmi seninkinden iyi
olursa ne olur?' şeklinde sorular soruyorlar. (Kültür Sanat)