Atölye: Almanya

Yaşamlarını Almanya'da sürdüren ve eserlerini bu ülkede üreten çeşitli uyruklardan birçok sanatçının yapıtlarını...
Haber: EVRİM ALTUĞ / Arşivi

İSTANBUL - Yaşamlarını Almanya'da sürdüren ve eserlerini bu ülkede üreten çeşitli uyruklardan birçok sanatçının yapıtlarını içeren 'Sanat Arenası Almanya' (Kunstraum Deutschland) başlıklı karma güncel sanat sergisi, Mimar Sinan Üniversitesi'ne bağlı Topha-ne-i Amire Kültür ve Sanat Merkezi'nde devam ediyor.
Bir gelenek yıkılıyor
Almanya topraklarında ülkenin dışa açık federal kültür politikasının etkisiyle üretilen sanata eğilen sergi, 26 Haziran'a kadar görülebilecek. Etkinlik, Almanya'nın yeni dış kültür politikası çerçevesinde yabancı sanatçıların yapıtlarından oluşan ilk kıtalararası sergi olmak gibi bir özelliği de sahip.
Sergi ve sergiyle aynı adı taşıyan kavram bu yanıyla, 'yalnızca Alman sanatçıların Almanya'yı temsil edebileceği yönündeki' totaliter bir geleneği de ibretle yıkmış oluyor.
Etkinlik, İsviçre, Hollanda, İngiltere, Amerika Birleşik Devletleri, Çek Cumhuriyeti,
Danimarka, Belçika, Kore, Polonya, Avustralya, İtalya ve Türkiye'den gidip Almanya'da yaşayan yabancı sanatçıların
yapıtlarını kapsıyor. Aralarında Joseph Kosuth, Nam June Paik ve Ayşe Erkmen'in de bulunduğu bu kalabalık ve zengin listedeki sanatçılar, sergilerinde kültürel alışverişin
yarattığı zenginliği, yağlıboya, enstalasyon,
desen, heykel, fotoğraf ve video gibi disiplinlerarası ürünlerle ortaya koyuyor.
'Sanat Arenası Almanya'da bu üç isme Hollanda'dan disiplinlerarası sanatçı Armando, İngiltere'den heykeltıraş Tony Cragg, İsviçre'den ressam, sanat tarihçisi ve müzik uzmanı Marianne Eigenheer, New York'tan performans sanatçısı Christine Hill ve Çek Cumhuriyeti'nden kavramsal sanatçı Magdalena Jetelova gibi 'çokkültürlü' bir kadro eşlik ediyor.
Erkmen, Paik ve Kosuth
Sergide yer alan Ayşe Erkmen, halen Mudo Maçka Sanat Galerisi'ndeki video yapıtlarıyla adından söz ettirirken, Erkmen'in üslup haline getirdiği mekân ve yapıt arası iletişim olgusu, Tophane-i Amire'de de kendisini belli ediyor.
Sergiye 'Mum Televizyonu' ile katılan Kore-Amerikan sanatçısı, 'Video Art'ın babası' Nam June Paik'in retrospektifi ise halen Guggenheim Müzesi'nin Bilbao'daki 'şubesinde'
sanatseverlerle buluşmayı sürdürüyor. Tophane-i Amire'ye 'Art As Idea As Idea'sıyla konuk olan Amerikan asıllı kavramsal sanatçı Joseph Kosuth ise son olarak geçen yıl açtığı sergisiyle Borusan Sanat Galerisi'nin konuğu olmuştu.
Sanat Arenası Almanya, hafta içi her gün 10.00 ve 17.00 saatleri arasında gezilebilir. Ayrıntılı bilgi için Tel: 0216 336 30 52