Avatar'dan satış rekoru

Avatar'dan satış rekoru
Avatar'dan satış rekoru
James Cameron'un Oscar ödüllü başyapıtı Avatar'ın DVD ve Blue-Ray satış rakamı ilk günde 4 milyona ulaşarak sinema sektöründe yeni bir rekor kırıldı.

LOS ANGELES- 22 Nisan’da tüm dünyada satışa çıkarılan film ABD’deki 1 milyon 800 bin Blue-Ray satışıyla, Batman Dark Night’ın 600 binlik ilk gün satış rekorunu altüst etti.

James Cameron, Los Angeles West Hollywood’da filmin satışa çıkışını değerlendirmek amacıyla katıldığı basın toplantısında, ABD’de geleneksel olarak ilk kez Salı günleri piyasaya çıkartılan filmlerin aksine Avatar’ın "Dünya Günü" olarak kutlanan 22 Nisan Perşembe günü evlerdeki yerini aldığını altını çizerek filmin DVD ve Blu-Ray ürünleri hakkında katılımcılara bilgi verdi.
Cameron, diğer Hollywood yapımı DVD ve Blue-Ray disklerin aksine Avatar’da film ekstraları, sahne arkası görüntüleri ve fotoğraf galerisi seçeneklerine özellikle yer verilmeyerek disk üzerindeki tüm alanın daha yüksek görüntü ve ses kalitesi iletmek amacıyla kullanıldığını belirtti.

Filmin 3D kopyasının bir sene daha piyasaya çıkartılmayacağını belirten Cameron, "DVD hazırlandıktan sonra normal kalitede bir Blue-Ray görüntünün yaratılması 2 hafta sürüyor. Biz ise daha üstün bir ses ve görüntü kalitesi yaratmak için bu ince çalışmayı 6 haftaya çıkardık. Evlerde kullanılan TV tekonolojilerinin gelişmesiyle beraber aynı titizliği 3D CD’lerde de göstererek Avatar’ı izleyicilerle buluşturacağız" dedi.

MEKSİKA’DA DVD’LERİ TAŞIYAN KAMYON SOYULDU
Satışa çıkarıldığı gün Avatar hayranlarının elektronik mağazalarının önünde uzun kuyruklar oluşturduğu gözlenirken Blue-Ray oynatıcıların satış rakamında da Avatar filminin piyasaya çıkmasıyla artış yaşandığı belirtildi. Tüm dünyada Avatar çılgınlığı hızla devam ederken, Meksika’da filmin DVD’lerini taşıyan bir kamyonun gasp edilerek 54 bin dolar değerinde 3 bin 400 adet Avatar DVD’sinin çalındığı açıklandı.(anka)


    ETİKETLER:

    Batman