'Avatar'ın aklı Oscar'da

'Avatar'ın aklı Oscar'da
'Avatar'ın aklı Oscar'da

*James Cameron, ödülün sürpriz olduğunu söyledi.
*İki filmle aday Meryl Streep ?Julie ve Julia?yla ödül aldı.
*Jeff Bridges kırık kalpli şarkıcı rolüyle ödüle uzandı. FOTOĞRAFLAR: REUTERS, AP

1.6 milyar dolar hasılata ulaşan James Cameron'ın yönettiği 'Avatar', Altın Küre'de en iyi film ve yönetmen ödüllerini alarak Oscar için de iddialı olduğunu gösterdi. Oyunculuk ödülleri Sandra Bullock, Meryl Streep, Jeff Bridges, Robert Downey Jr.'un olurken favori gösterilen 'Aklı Havada'ya tek ödül çıktı

Sandra Bullock ‘The Blind Side’la bu seneki ödüllere abone.

LOS ANGELES - Dünya genelinde bir ayda 1.6 milyar dolar hasılata ulaşan ‘Avatar’, gişedeki fantastik başarısını prestijli ödüllerle de taçlandırıyor. Oscar’dan sonra Hollywood’un en prestijli ödülü sayılan ve bu yıl 67’inci kez düzenlenen Altın Küre Ödülleri’nde (Golden Globe) en önemli iki ödül ‘Avatar’ın oldu. Drama dalında en iyi film seçilen ‘Avatar’, James Cameron’a da en iyi yönetmen ödülünü kazandırarak Oscar için hayli iddialı olduğunu gösterdi.
En yeni teknolojik altyapılar kullanılarak üç boyutlu çekilen ve yılın en çok konuşulan filmi olan ‘Avatar’ın yönetmeni Cameron, ödül sonrası yaptığı konuşmada ödülü beklemediğini söylerken özellikle oyuncularına teşekkür etti. Zira gerçek oyuncu performansları ile dijital animasyonun iç içe kullanıldığı hareket yakalama (live action) tekniğiyle çekildiğinden olsa gerek ‘Avatar’ın oyuncuları Altın Küre’nin oyunculuk ödüllerine aday gösterilmemişti. Sadece üç dalda Altın Küre’ye aday gösterilen ‘Avatar’, müzik dalındaki ödülü ‘Crazy Heart’a kaptırdı.

‘Nine’ eli boş döndü
Toplam altı adaylıkla Altın Küre’nin favorileri arasında gösterilen George Clooney’li ‘Aklı Havada’, Kodak Theatre’daki törenden tek ödülle (senaryo Jason Reitman) ayrılırken bir diğer favori, yıldızlar geçidi ‘Nine’ ise geceden eli boş döndü.
Gecede drama dalında en iyi kadın oyuncu ödülünü, ABD’deki yüksek gişe rakamlarıyla dikkat çeken ‘The Blind Side’ filmindeki rolüyle Sandra Bullock aldı. Yıllar önce ‘The Big Lebowski’deki ‘The Dude’ karakteriyle büyük hayran kitlesine ulaşan Jeff Bridges ise ‘Crazy Heart’taki kırık kalpli country şarkıcısı Bad Blake performansıyla en iyi erkek oyuncu ödülüne layık görüldü. En iyi yardımcı erkek oyuncu ödülünün sahibi ise Tarantino’nun son filmi ‘Soysuzlar Çetesi’nde herkesi kendine hayran bırakan performansıyla Christoph Waltz oldu. Filmde bir Nazi subayını canladıran Waltz, gösterime girişinin hemen ardından birçokları tarafından filmin yıldızı ilan edilmişti. Gecede, en iyi yardımcı kadın oyuncu ödülüne roman uyarlaması, etkileyici film ‘Precious’taki performansıyla Mo’Nique layık görüldü. Öz babasından hamile kalan obez bir genç kızın hikayesini anlatan bu filmdeki rolüyle birçok ödül kazanan Mo’Nique kategorisinde Penelope Cruz (Nine) ve Julienne Moore gibi güçlü rakipleri geride bıraktı.
Pedro Almadovar’ın ‘Kırık Kucaklaşmalar’ının da aday olduğu en iyi yabancı film kategorisinde ödül, Avusturyalı yönetmen Michael Haneke’nin Almanya yapımı filmi ‘Beyaz Kurdele’nin oldu. Animasyon yapımların başarılı ismi Pixar’ın son marifeti ‘Yukarı Bak’ da tahmin edenleri yanıltmayarak en iyi animasyon ödülünü evine götürdü.

Yine ‘Mad Men’
Rob Marshall müzikali ‘Nine’, ‘Julie&Julia’, ‘It’s Complicated’ ve ‘(500) Days of Summer’ gibi iddialı yapımların da aday olduğu müzikal/ komedi kategorisinde en iyi film ödülü ‘Felekten Bir Gece’nin oldu. Favori gösterilen ‘Nine’ın ödülü alamaması ise büyük şaşkınlık yarattı. Müzikal/ komedi en iyi kadın oyuncu ödülüne iki ayrı filmle aday gösterilen Meryl Streep, ‘Julie&Julia’daki performansıyla (diğeri ‘It’s Complicated’) ödüle uzandı. Müzikal komedi erkek oyuncu ödülü de ‘Sherlock Holmes’taki performansıyla Robert Downey Jr.’ın oldu.
Son iki yıldır en iyi televizyon dizisi ödülünü kimseye kaptırmayan ‘Mad Men’ bu yıl da geleneği bozmadı ve yine en iyi dizi ödülünün sahibi oldu. Komedi kategorisindeki en iyi dizi ödülünü yeni sezon yapımlarından ‘Glee’nin alması ise herkes için sürpriz oldu.

Hall bereyle sahneye çıktı
Televizyon dalında, en iyi kadın oyuncu ödülünü ‘The Good Wife’ dizisindeki performansıyla Julianna Margulies aldı. ‘Dexter’la en iyi erkek oyuncu ödülünü kazanan Michael C. Hall’un kanser tedavisi yüzünden dökülen saçlarını kapatmak için sahneye bereyle çıkması ise gecenin kayda değer ayrıntılarından biriydi. Komedi dalındaki en iyi oyuncu ödüllerinin sahipleri de ‘United States Of Tara’ ile Toni Collette ve ‘30 Rock’ ile Alec Baldwin oldu.
Gecenin en önemli ödüllerinden Cecil B. DeMille Yaşam Boyu Başarı Ödülü usta yönetmen Martin Scorsese’ye verildi. Ödülünü, favori oyuncuları Robert De Niro ve Leonardo DiCaprio’dan alan Scorsese, bunun kendisi için ayrı bir keyif olduğunu belirtti ve herkese teşekkür etti.
Sunuculuğunu İngiliz komedyen Ricky Gervais’in yaptığı tören öncesinde kırmızı halıdan geçen Nicole Kidman, Penelope Cruz, Ricky Gervais, Jon Hamm, Adrian Grenier ve Lisa Edelstein gibi birçok yıldızın, Haiti’deki depremde hayatlarını kaybedenlere destek için elbise ve smokinlerine sarı, mavi ve kırmızı kurdeleler takması da dikkat çekti. (Kültür Sanat)

67. Altın Küre Ödülleri
 En iyi film drama: Avatar

 En iyi film müzikal/komedi: Felekten Bir Gece (The Hangover)

Erkek oyuncu drama: Jeff Bridges (Crazy Heart)

Kadın oyurcu drama: Sandra Bullock (The Blind Side)

Erkek oyuncu müzikal/komedi: Robert Downey Jr. (Sherlock Holmes)

Kadın oyuncu müzikal/komedi: Meryl Streep (Julie&Julia)

Yardımcı erkek: Christoph Waltz (Soysuzlar Çetesi)

Yardımcı kadın oyuncu: Mo’Nique (Precious)

En iyi yönetmen: James Cameron (Avatar)

Senaryo: Up in the Air/Aklı Havada (Jason Reitman, Sheldon Turner)

Orijinal şarkı: Crazy Heart (T-Bone Burnett, Ryan Bingham ‘The Weary Kind’)

Orijinal müzik: Up/Yukarı Bak (Michael Giacchino)

En iyi animasyon: Up/Yukarı Bak

En iyi yabancı film: Das weisse Band/Beyaz Kurdele (Almanya, yön: Michael Haneke)

TELEVİZYON
En iyi drama dizisi: Mad Men

En iyi müzikal/komedi: Glee

Mini dizi/TV film: Grey Gardens

Mini dizi/TV film erkek oyuncu: Kevin Bacon (Taking Chance)

Mini dizi/film kadın oyuncu: Drew Barrymore (Grey Gardens)

Müzikal/komedi erkek oyn.: Alec Baldwin (30 Rock)

Müzikal/komedi kadın oyuncu: Toni Collette (United States of Tara)

Drama erkek oyuncu: Michael C. Hall (Dexter)

Drama kadın oyuncu: Julianna Margulies (The Good Wife)

Yardımcı erkek oyuncu: John Lithgow (Dexter)

Yardımcı kadın: Chloe Sevigny (Big Love)