'Avengers'a Alman sinemalarından %53 gişe payı tepkisi

'Avengers'a Alman sinemalarından %53 gişe payı tepkisi
'Avengers'a Alman sinemalarından %53 gişe payı tepkisi
Tüm dünyada gişe rekorları kıran 'Avengers' serisinin 1 Mayıs'ta gösterime girecek yeni filmi 'Avengers: Age of Ultron', Almanya'da yaklaşık 700 sinemada gösterilmeyecek. Almanya'da nüfusu 50 binden az olan şehirlerdeki sinemaların büyük kısmı, Disney'in bilet satışlarından aldığı payı yüzde 47.7'den yüzde 53'e çıkarması üzerine filmi göstermeme kararı aldı.

Avengers’ın (Yenilmezler) Alman hayranlarına kötü haber : Almanya’da yaklaşık 700 sinema , Marvel’in Hollywood efsanesi olan serisinin sonuncu filmi ‘Avengers: Age of Ultron’ı göstermeyecek. Ülkede, nüfusu 50 binden az olan şehirlerdeki sinemaların büyük kısmı, Disney’in bilet satışlarından aldığı payı yüzde 47.7’den yüzde 53’e çıkarması üzerine filmi göstermeme kararı aldı. Disney’in 3D gözlükler için önden avans verme uygulamasını durdurması ve reklam gelirinden sinemalara verdiği payı kesmesi de bu kararda etkili oldu. Almanya’da 193 kentteki 686 sinemada film yer almayacak.

Sinema hakları savunucusu grup IG Nord’un sözcüsü Karl-Heinz Meier yaptığı açıklamada, “Özellikle Doğu Almanya’da fiyatların yükselmesi sinemaların kapanmasına neden olacak ciddi bir problem yaratıyor. Rendsburg’tan Yukarı Bavyera’ya Rhineland’dan Thüringen’e, tüm ülkeyi etkileyecek bir durum söz konusu; herkes birleşip filmi göstermeme kararı alıyor” dedi. Yüksek film kira bedellerine alışık olan ve film dağıtıcılarıyla anlaşmaları olan büyük sinema zincirlerinin filmi göstermeye devam edebileceğini de ekleyen Meier, “Yeni ‘Star Wars’ filmi yolda. Filmin dağıtımı Disney’de, işler gittikçe ilginçleşiyor. Disney, Almanya’nın tüm sinema endüstrisini üzerine alıyor” dedi. 

Disney ise iş ilişkilerindeki gizli detayları kamuyla paylaşmalarının şirket politikalarına aykırı olduğunu belirtti. Serinin son filmi ‘Avengers: Age of Ultron’ henüz ABD, Çin ve Japonya’da gösterilmediği halde dünya genelinde 201 milyon dolar hasılat yaptı. Film sadece Almanya’da 9.3 milyon dolarla açılış yaptı.

Joss Whedon’ın yönettiği, başrolünde Robert Downey Jr., Chris Hemsworth, Mark Ruffalo, Chris Evans, Scarlett Johansson, Jeremy Renner, Don Cheadle, Aaron Johnson, Elizabeth Olsen gibi yıldız isimlerin yer aldığı ‘Avengers: Age of Ultron’, Türkiye ve ABD dahil birçok ülkede 1 Mayıs’ta gösterime girecek.

Serinin ilk filmi ‘Marvel’s The Avengers’, açılış hafta sonunda 207 milyon dolar gişe yaparak tüm zamanların hasılat rekorunu kırmıştı. ‘The Avengers’, dünya genelinde ise 1.5 milyar dolar hasılatla ‘Avatar’ (2.78 milyar dolar) ve ‘Titanic’in (2.18 milyar dolar) ardından tüm zamanların en çok izlenen üçüncü filmi.