'Avrupa' Bursa'ya taşındı

Ankara Sinema Derneği tarafından bu yıl 10'uncusu düzenlenen Avrupa Filmleri Festivali/Gezici Festival'in Ankara ayağı önceki gün sona erdi.

ANKARA/BURSA - Ankara Sinema Derneği tarafından bu yıl 10'uncusu düzenlenen Avrupa Filmleri Festivali/Gezici Festival'in Ankara ayağı önceki gün sona erdi. Festivalin dün başlayan Bursa bölümü ise 14 Ekim'e kadar sürecek.
Festivalin ilk durağı Ankara'daki gösterimlerde Ahmet Uluçay'ın yönettiği 'Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak', Michael Haneke'nin 'Şato', Serge Eisenstein'ın başyapıtı 'Ekim' ve Pedro Almodovar'ın son filmi 'Kötü Eğitim', izleyicilerden en çok ilgi gören filmler oldu. Bursa bölümü Büyükşehir Belediyesi ve Bursa Kültür, Sanat ve Turizm Vakfı'nın ev sahipliğinde gerçekleşen festivalin, yerli ve yabancı konukları da her yıl olduğu gibi bu kentte buluşuyor. Festivalde dün akşam İstanbul Film Festivali'nde en iyi film seçilen 'Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak'ın Bursa galası yapıldı. Galada, filmin oyuncuları İsmail Hakkı Taslak, Kadir Kaymaz ve Boncuk Yılmaz da hazır bulundu.
Bugün saat 17.00'de Türk sinemasının klasiklerinden 'Susuz Yaz', yönetmen Metin Erksan'ın da katılımıyla yıllar sonra tekrar izleyicilerle buluşacak. Bu özel gösterimde, Prof. Kurtuluş Kayalı tarafından yazılan ve Dost Kitabevi Yayınları tarafından basılan 'Metin Erksan Sinemasını Okumayı Denemek' adlı kitap, yönetmene armağan edilecek. Saat 19.00'da sinema tarihinin en önemli filmlerinden biri olarak kabul edilen, Carl Theodor Dreyer'in yönettiği, 1928 yapımı sessiz film 'Jeanne d'Arc'ın Tutkusu', çellist Reyend Bölükbaşı ve gitarist Sarp Maden'in yapacakları canlı müzik eşliğinde gösterilecek. Festivalin Bursa gösterimleri Tayyare Kültür Merkezi'nde yapılıyor. (Kültür Sanat)