Avrupa'dan büyük ödüllü oyun

Avrupa'dan büyük ödüllü oyun
Avrupa'dan büyük ödüllü oyun

Belçika-Hollanda yapımı ?Damıtılmış Kırmızı?, Muhsin Ertuğrul?da.

İSTANBUL - Hollandalı yazar Jeroen Brouwers’in, Bahadır Gülmez tarafından Türkçe’ye çevrilen aynı adlı otobiyografik romanından uyarlanan ‘Damıtılmış Kırmızı’, İstanbul Tiyatro Festivali’nin son konuklarından biri olarak bugün izleyici karşısına çıkıyor. Belçika ’dan Toneelhuis ile Hollanda’dan Ra Theater ortak yapımı oyun, İkinci Dünya Savaşı Japon esir kamplarını bir çocuğun gözünden anlatıyor.
2009 Avrupa Tiyatro Ödülleri Büyük Ödülü’nün sahibi Belçikalı yönetmen Guy Cassiers’in bir monolog olarak sahneye taşıdığı oyunun anlatıcısı ise Dirk Roffthooft. Yazarın kişisel hikâyesinden yola çıkarak, savaşın gündelik şiddetine vurucu bir eleştiri getirdiği oyunun rejisinde Guy Cassiers, Dirk Roffthooft ve Peter Missotten’le beraber çalışmış. Missotten, ‘Damıtılmış Kırmızı’ için geçmişten görüntülerin geliştirildiği, ses/ışık enstalasyonlarıyla desteklenen ‘damıtılmış kırmızı renginde’ karanlık oda tasarlamış.
Dirk Roofthofft, oyunu şimdiye kadar Hollandaca, Fransızca ve İngilizce olarak çeşitli ülkelerde ve festivallerde sahnelemiş. İspanyolca versiyonu ise prömiyerini Madrid’de yapacak. ‘Damıtılmış Kırmızı’ bugün ve yarın saat 20.30’da Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde izlenebilir.

Bugün ayrıca
* Talimhane Tiyatrosu yapımı olarak Mehmet Ergen rejisiyle sahnelenen ‘Piyano’, festival kapsamında son kez bugün 20.30’da Talimhane Tiyatrosu’nda.
* Sedef Ecer’in okuma tiyatrosu olarak sahnelediği ‘Eşikte’ festival kapsamında son kez bugün saat 19.00’da Fransız Kültür’de ücretsiz. (Kültür Sanat)


    ETİKETLER:

    Belçika