Avustralya'da Kış uykusu zamanı!

Avustralya'da Kış uykusu zamanı!
Avustralya'da Kış uykusu zamanı!
Nuri Bilge Ceylan'ın Oscar adaylığı için Amerika'da tanıtım çalışmaları yaptığı 'Kış Uykusu', Avustralya'da gösterime giren 3'üncü Türk filmi olarak iki haftada yaklaşık 10 bin kişi tarafından izlendi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile sinema plartformu tarafından Oscar aday adayı seçilen ‘Kış Uykusu’ için Amerika’da bulunan Nuri Bilge Ceylan, filminin tanıtım çalışmalarını sürdürüyor. 29 Aralık’ta başlayacak oylama sonrasında Ceylan’ın Türkiye sineması adına bir ilke imza atıp atmayacağı ise oylamanın bitiş tarihi 8 Ocak’ta belli olacak. Film ‘En İyi Yabancı Film’ kategorisinde aday olursa ilk kez bir Türk filminin Oscar alma şansı doğacak.

ADAYLIK NELER GETİRECEK?
Altın Palmiyeli ‘Kış Uykusu’nun Oscar’a aday seçilmesi halinde ilk kez bir Türk yönetmen ve oyuncular ünlü kırmızı halıda yürüyüp ödül töreninin gerçekleştirileceği Dolby Theatre’a girecek. Adaylık aynı zamanda ödül töreninin yayınlanacağı 225 ülke ve bölgede yaklaşık 2 milyar kişiye ‘Kış Uykusu’nun adını duyuracak. 

HASILATI 90 BİN DOLAR
Nuri Bilge Ceylan, Amerika’da adaylık için uğraşırken ‘Kış Uykusu’, çok fazla Türk filminin gösterime girmediği, sadece 2001’de ‘ Avustralya’da izleyiciyle buluştu. 7 salonda yer bulabilen film iki hafta içinde yaklaşık 10 bin kişi tarafından izlenirken 90 bin 475 dolar hasılata ulaştı. Türkiye’de 13 Haziran’da gösterime giren ‘Kış Uykusu’ 304 bin 782 kişi tarafından izlenirken hasılatı 3 milyon 577 bin 811 TL olmuştu. Avustralya’da daha önce 2001’de ‘Deli Yürek: Bumerang Cehennemi’ ve 2008’de ‘120’ adlı sinema filmleri gösterime girmiş, izleyici sayıları 10 bini bulmamıştı. (Mehmet Çalışkan -Habertürk)