Axl 'Rose's'da hâlâ iş var!

Axl 'Rose's'da hâlâ iş var!
Axl 'Rose's'da hâlâ iş var!
Temmuzda Parkorman'da sahneye çıkacak Guns N' Roses'ı Londra'da izledik. Orijinal kadrodan sadece Axl Rose olsa da Guns N' Roses hala gezegenin en iyi sahne şovu sunan rock gruplarından biri
Haber: SADİ TİRAK / Arşivi

Tüm zamanların en büyük rock markalarından Guns N’ Roses, kariyerindeki üçüncü Türkiye konserini bu yıl verecek. Grup; Purple Concerts tarafından 4, 6 ve 7 Temmuz tarihlerinde Parkorman’da düzenlenecek Tuborg Goldfest kapsamında sahneye çıkacak. Ben onlar gelmeden Londra’ya gittim ve bir Guns N’ Roses konserinden neler beklemeniz gerektiği hakkında bazı notlar aldım. İşte tek günlük Londra maceramdan notlar: 

* Londra’da yaz kendini göstermiş durumda ama koyu bulutlar her zamanki gibi yerli yerinde! 

* Şehirde henüz bir Olimpiyat havası yok. Varsa yoksa Kraliçe’nin tahta çıkışının 60. yılı kutlamaları... Londra’ya vardıktan sonra otele gitmek için bindiğim taksideki şoförün derdi ise başka; “James Bond’un yeni filminin çekimleri vardı buralarda, bu yolları hep kapattılar o zaman...” Londra’da mıyım, İstanbul ’da mı anlamadım! 

*  Londra’ya ne zaman gelsem hep aynı şey dikkatimi çekiyor; metroda kitap , gazete, dergi okumayan insan yok. Benimse gözüm, The O2 Arena’nın olduğu durağı kaçırmamak için istasyon şablonunda... 

*  Ve The O2 Arena’dayım. Burası sadece Avrupa’nın değil dünyanın en önemli etkinlik merkezlerinden biri. Aynı isimle ve aynı yapım şirketine bağlı olarak Berlin’de, Hamburg’da, Dublin’de ve Prag’da da şubeleri var. Konserin gerçekleşeceği etkinlik alanı yaklaşık 20 bin kişilik ama burayı sadece konser mekânı olarak değerlendiremezsiniz. Sinema salonları, müzeler, kafeler, restoranlar, merchandise (hediyelik eşya, ürün) stantları ve barlar sokağıyla tam bir ‘eğlence cumhuriyeti’ burası. 

* Guns N’ Roses’ın bu turnedeki ön grubu Thin Lizzy sahneden indiğinde yanımdaki arkadaşlarıma eğilip şöyle dedim: “İşte hiç geçmeyecek olan o süre başladı.” Bilenler bilir… Axl Rose, sahneye sürekli geç çıkmasıyla meşhur bir rock figürüdür. Kariyeri boyunca sahneye zamanında çıktığı konser olmadığı gibi; en erken bir, en geç üç saat geç çıkar. Bunu bildiğimiz için bu arayı elde biralarla O2’nun içerisinde biraz gezinerek değerlendirdik. 

* Ben 3 saati göze almıştım ama şanslı(!) günümde olmalıydım. Axl bu sefer sadece 2 saatçik bir gecikmeyle sahne almaya karar vermişti. Tüm ışıklar kapandığında salonu dolduran 20 bine yakın seyircinin çığlıkları da yükseldi. 

*  Her ne kadar efsanevi orijinal kadrosundan sadece Axl’i barındırsa da Guns N’ Roses, şu an gezegenin en iyi sahne şovu sunan rock gruplarından biri hâlâ. Tam 3 saat çalan grupta başta Axl olmak üzere kimse bir saniye bile durmuyor. Hatta o kadar hareketliler ki, bu GNR kadrosu için “Hard rock’ın Slipknot’ı” benzetmesi yapabilirim. 

* Axl seyirciyle fazla diyaloğa girmiyor, şarkıların vokalsiz bölümlerinde sahne arkasına kaçıyor, sahnede olduğu süre boyunca bir o yana bir bu yana koşturarak enerji patlaması yaşıyor ve konser boyunca 6-7 kez tişört ve şapka değiştiriyor. 

* Aynı zamanda bir prodüktör ve Sixx: A.M. grubunun da gitaristi olan DJ Ashba grupta Slash’in yerini almış durumda ve performansıyla parmak ısırtıyor. 

*  Konser sırasında sahnedeki devasa ekranlara yansıtılan görüntüler sayesinde şovun her an içinde oluyorsunuz ve 3-4 şarkıda bir vuku bulan alev şovları sayesinde adrenalin seviyeniz hiç düşmüyor. 

* Gelmiş geçmiş tüm Guns N’ Roses klasikleri çalınıyor, bu konuda hiç merakınız olmasın (bakınız www.setlist.fm adresine). Her gitaristin kendi solo bölümü, Axl’ın piyano solosu, davulcu Frank’in solosu derken 3 saatin nasıl geçtiğini anlamıyorsunuz bile. 

* Gruba bu turnede, 1985-1991 arası kadroda olan gitarist Izzy Stradlin de birkaç şarkıda eşlik ediyor. 

* Sonuç itibariyle Axl ve tayfası müthiş bir şov sunuyor ve orijinal kadrodan olmasa da o unutulmaz klasikleri dinlemek hâlâ tarifsiz hisler yaratıyor. Bir Guns N’ Roses hayranıysanız zaten gideceksinizdir ama değilseniz bile Goldfest’teki GNR konserini kaçırmayın derim. Hayatınız boyunca unutamayacağınız bir rock‘n’roll şöleni izlemek istiyorsanız tabii…


Rock&metal devleri bir arada
Bu yazın en büyük festivali olarak göze çarpan Tuborg Goldfest’te Guns N’ Roses’ın yanı sıra Evanescence, Godsmack, Apocalyptica, Within Temptation, In Flames, Ugly Kid Joe ve Lacuna Coil gibi yabancı rock & metal devleri sahneye çıkacak. Türkiye’den de Şebnem Ferah, Pentagram, Redd gibi önemli isimlerin yer alacağı festival 4/6/7 Temmuz’da Parkorman’da. Ayrıntılı bilgi için: tuborggoldfest.com

twitter.com/saditirak