'Ay üssü kurup, Mars'ı kolonileştirelim'

'Ay üssü kurup, Mars'ı kolonileştirelim'
'Ay üssü kurup, Mars'ı kolonileştirelim'

Ray Bradbury 22 Ağustos ta 90 yaşına giriyor. Ünlü yazar, Ay da tekrar bir üs kurmadığı ve Mars ı işgal etmediği için Obama ya kızgın.

LOS ANGELES- Amerikan edebiyatının yaşayan en ünlü isimlerinden biri, Ray Bradbury iki gün sonra, 22 Ağustos’ta 90. yaşına basıyor. Kendisiyle yapılan bir söyleşide, Amerikan Başkanı Barack Obama’ya çok kızgın olduğunu açıkladı. Ünlü yazarın kızgınlık sebebi ne ekonomi, ne Afganistan ve Irak ne de iç siyabetle ilgili herhangi bir mesele. Ray Bradbury, hükümetin uzay politikasını hiç beğenmiyor.
“Ay’a geri gitmek zorunda olduğumuzu açıklamalıydı” diyor ünlü bilim kurgu yazarı. “Orayı hiç terk etmemeliydik. Şimdi bir an önce Ay’a tekrar gitmeli ve orada Mars’a roket gönderecek bir üs kurmalıyız. Tabii ardından Mars’a gitmeli ve orayı kolonileştirmeliyiz. Ancak bu şekilde sonsuza kadar yaşayabiliriz...”
‘Fahrenheit 451’, ‘Mars Yıllıkları’, ‘Resimli Adam’ gibi unutulmaz hikâyelerin yazarı Ray Bradbury, Amerika’nın en büyük hayalperestlerinden. Ama güncel politika konusunda hayal gücü farklı işliyor: ‘Ülkemizde devrim yapılması lazım. Günümüzde çok fazla hükümet var. Unutmamalıyız ki hükümetler insanlara aittir, insanlar için, insanlar tarafından kurulmuştur...’

‘Çok fazla cep telefonu var’
Bradbury, her ne kadar bilim kurgu yazarı olarak tanınsa da kendisi eserlerinden sadece ‘Fahrenheit 451’i bilim kurgu olarak nitelendirmişti. Aslında Ay üssü hakkındaki açıklamalarından da anlaşılacağı gibi ulusal uzay projelerine tutkuyla bağlı birisi. Ama ne var ki bir teknoloji delisi olarak da tanımlanamaz. Mesela günümüzde çok fazla cep telefonu ve internet kullanıldığını düşünüyor ve “Bu makinelerden kurtulmamız lazım, çok fazla makineleştik” diyor.
Doğal olarak ‘e-kitap’, internetten okumak filan gibi konularda da epey tepkili. Kitaplarının Kindle aracılığıyla da okunabilmesine hiç sıcak bakmıyor. “Geçen yıl yaklaşık üç kez, farklı internet şirketleri kitaplarımı elektronik ortama koymak istedi. Ben de cevap olarak onlara ‘cehenneme gitmelerini’ söyledim diye bu konuda takındığı tavrı özetliyor... (LA Times)


  ETİKETLER:

  İnternet

  ,

  Afganistan

  ,

  Irak