Aya İrini'de mistik nidalar

Time dergisinin Avrupa'nın en iyi festivalleri arasında gösterdiği, Amerikan PBS Radyosu'nun programına geniş yer verdiği...

İSTANBUL - Time dergisinin Avrupa'nın en iyi festivalleri arasında gösterdiği, Amerikan PBS Radyosu'nun programına geniş yer verdiği 29'uncu Uluslararası İstanbul Müzik Festivali sürüyor. Festivalin bugünkü programında, Time'ın da okuyucularına
önerdiği İngiliz Barok Solistleri ve Monteverdi Korosu'nun konseri var.
'Sir' ünvanı sahibi şef John Eliot Gardiner yönetimindeki konser saat 19.30'da Aya İrini Müzesi'nde. Soprano Gillia Keith, kontrtenor Daniel Taylor ile tenor Topi Lehtipuu'nun solist olarak katılacağı konserde Handel'in en ünlü ve en çok seslendirilen eseri 'Mesih Oratoryosu' yorumlanacak.
Günümüzün en üretken şeflerinden olan Gardiner, efsane şef Herbert von Karajan'la birlikte aynı yıl (1994) içinde üç Gromophone Ödülü kazanan iki besteciden biri. Dünyanın en ünlü orkestralarını yöneten, Monteverdi Korosu ve İngiliz Barok Solistleri'nin kurucusu olan Gardiner, teknik yetkinliği ve geniş repertuvarıyla öne çıkıyor.
Britanya'nın önde gelen korolarından Monteverdi korosu ise 'koral' geleneğinin en önemli gruplarından biri sayılıyor. Barok müzikten başlayarak uzun bir çizgide virtüöz bir grup olarak tanımlanan topluluk, İngiliz Barok Solistleri ile çıktığı Avrupa turnesinde de Bach'ın bütün dini kantatlarının seslendirmişti. Tel: 0212 293 31 33 (Kültür Sanat)


    ETİKETLER:

    İstanbul