Aydın Doğan Ödülü Nuri Bilge Ceylan'ın

Aydın Doğan Ödülü Nuri Bilge Ceylan'ın
Aydın Doğan Ödülü Nuri Bilge Ceylan'ın

Nuri Bilge Ceylan, ?Üç Maymun?la en iyi yönetmen ödülü kazandığı Cannes?da jüri üyeliği de yapmıştı.

İSTANBUL - Alanının en yetkin isimlerine sunulan prestijli Aydın Doğan Ödülü’nün bu yıl, sinema dalında, Türkiye sinemasının dünyadaki gururu yönetmen Nuri Bilge Ceylan’a verilmesi kararlaştırdı. Doğan Hızlan (başkan), Tarık Akan, Mithat Alam, Tevfik Başer, Atilla Dorsay, Oğuz Onaran, Murat Özer, Sami Şekeroğlu ve Azize Tan’dan oluşan seçiciler kurulu ‘Türk sinemasının yakın zamandaki büyük atılımının önde gelen isimlerinden biri olması, sinemamızın son yıllardaki kimlik arayışının tüm dünyanın dikkatini çeken çarpıcı örneklerini vermesi, aldığı ödüller ve kazandığı başarıyla genç kuşaklara örnek teşkil etmesi’ nedeniyle Nuri Bilge Ceylan’ı ödüle değer buldu. Cannes’da en iyi yönetmen ödülü alırken sarf ettiği “Bu ödülü güzel ve yalnız ülkeme adıyorum” sözleriyle Türkiye’de herkesin takdirini kazanan Ceylan, Aydın Doğan Vakfı’nca verilen 50 bin liralık ödülü, 13 Nisan’da Hilton’da düzenlenecek törende alacak.
1959’da İstanbul’da doğan Nuri Bilge Ceylan’ın çocukluğu Çanakkale’nin Yenice kasabasında geçti. 1978’de Boğaziçi Üniversitesi Elektrik Mühendisliği Bölümüne giren Ceylan, Boğaziçi’nden sonra bir süre Mimar Sinan Sinema Bölümü’ne devam etti. 1995’te Cannes’da yarışmaya seçilen ilk Türk kısa filmi olan ‘Koza’yı çeken Ceylan’ın ilk uzun metrajlı filmi ‘Kasaba’ ise Berlinale’de gösterildi. İlk filmlerinde yakın arkadaşlarını, ailesini oyuncu olarak kullanan ve görüntü yönetimi, ses dizaynı, yapımcılık, kurgu, senaryo, yönetmenlik gibi hemen her işi kendisi üstlenen Ceylan, ikinci filmi ‘Mayıs Sıkıntısı’yla yine Berlinale’de ama bu kez ana yarışma bölümündeydi.
Ceylan asıl çıkışını 2002’de ‘Uzak’la yaptı. Cannes’da jüri büyük ödülünün yanı sıra en iyi erkek oyuncu (Muzaffer Özdemir, Mehmet Emin Toprak) ödüllerinin sahibi olan ‘Uzak’, dünyada birçok gazete/derginin son 10 yılın en iyi filmleri seçkilerine girdi. 2006’da eşi Ebru Ceylan’la başrolü oynadığı ‘İklimler’le Cannes’da Altın Palmiye için yarışan ve FIPRESCI ödülü kazanan Ceylan, 2008’de ‘Üç Maymun’la Cannes’dan en iyi yönetmen ödülüyle döndü. 2009’da Cannes’ın ana jürisinde yer alan Ceylan, şu sıralar yeni filminin postprodüksiyonuyla uğraşıyor. (Kültür Sanat)