Aydın Doğan Ödülü Selim İleri'nin oldu

Aydın Doğan Ödülü Selim İleri'nin oldu
Aydın Doğan Ödülü Selim İleri'nin oldu
Bu yıl 'öykü' dalında verilen prestijli Aydın Doğan Ödülü'nü usta yazar Selim İleri kazandı

Sanat, kültür, edebiyat, bilim alanlarında mesleklerinin zirvesindeki isimlere verilen prestijli Aydın Doğan Ödülü’nün bu yılki sahibi Türkiye edebiyatının usta kalemi Selim İleri oldu. Bu yıl ‘öykü’ dalında verilmesi kararlaştırılan Aydın Doğan Ödülü’nün Doğan Hızlan başkanlığındaki seçici kurulunda Nursel Duruel, Prof. İnci Enginün, Semih Gümüş, Özcan Karabulut, Prof. Jale Parla, Hüseyin Su, A. Ömer Türkeş ve Metin Celâl yer aldı. 

Öyküye sahip çıktı
Önceki gün İstanbul ’da toplanan seçici kurul, ödül gerekçesinde “Uzun edebiyat hayatına sığdırdığı öyküleri, romanları, deneme yazılarıyla Türk edebiyatında ayrıksı bir yere sahip olması, geleneksel öykücülüğümüzü sahiplenerek kendi dilini ve üslubunu yaratması, gelenekle yeni arasında bir geçişi temsil etmesi ve sadece öykücü yanı ile değil, edebiyat yaşamı boyunca Türk edebiyatına yaptığı katkılar nedeniyle Selim İleri’yi ‘öykü’ dalında Aydın Doğan Ödülü’ne değer gördü” ifadelerine yer verdi. Seçimin ise adaylar üzerinde açık tartışma ve eleme usulüyle yapıldığı vurgulandı. Selim İleri, 50 bin lira parasal değeri de olan Aydın Doğan Ödülü’nü 10 Nisan’da İstanbul Hilton’da düzenlenecek törende alacak.
1996 yılından bu yana verilen Aydın Doğan Ödülü’ne daha önce Adalet Ağaoğlu, Doğan Kuban/Emre Kongar, Ara Güler, Melih Cevdet Anday, Seyhun Topuz, Genco Erkal, Nuri Bilge Ceylan gibi isimler değer görülmüştü.
1949’da İstanbul’da doğan Selim İleri, ilk öykü kitabı ‘Cumartesi Yalnızlığı’nı 1968’de yayımladı. 1976’da yazdığı ‘Her Gece Bodrum’ romanıyla büyük başarı kazanan İleri, iç konuşma tekniğini kullandığı bu romanda, toplumsal kargaşa içinde bunalıma düşen aydınların arayışlarını ve çıkmazlarını ele aldı. ‘Pastırma Yazı’, ‘Bir Denizin Eteklerinde’, ‘Yağmur Akşamları’ gibi öykü kitaplarının yanı sıra ‘Kırık Deniz Kabukları’, ‘Cemil Şevket Bey, Aynalı Dolaba İki El Revolver’, ‘Bu Yaz Ayrılığın İlk Yazı Olacak’, ‘Hepsi Alev’ gibi birçok başarılı romana imza attı, ‘Kırık Bir Aşk Hikâyesi’nin senaryosuyla SİYAD ödülünü kazandı. İleri’nin İstanbul yazılarını topladığı ‘Yaşadığım İstanbul’ adlı yeni kitabı ise geçen hafta Everest’ten çıktı. Burcu Aktaş’ın ‘Yaşadığım İstanbul’la ilgili Selim İleri’yle yaptığı söyleşiyi cuma günü Radikal Kitap’ta okuyabilirsiniz.

Şöhret değil edebiyat ödüllendirildi
Selim İleri, Aydın Doğan Ödülü’yle ilgili duygularını Radikal’e anlattı: “Aydın Doğan Ödülü’ne saygın bir ödüle yaraşır bir şekilde siz başvurmuyorsunuz, sizi seçiyorlar. Değerli bir seçici kurul tarafından ödüllendirilmek beni çok sevindirdi elbette. Ama daha çok, günübirlik şöhretin değil, edebiyat çabasının önemsenmesinden mutluluk duydum.”