Aydın Gün Ödülü genç yetenek Cansın Kara'ya

Aydın Gün Ödülü genç yetenek Cansın Kara'ya
Aydın Gün Ödülü genç yetenek Cansın Kara'ya
Aydın Gün Teşvik Ödülü'nün bu yılki sahibi, 41. İstanbul Müzik Festivali'nin 'Festival Genç Solistini Arıyor' yarışmasını da kazanıp festivalde konser veren genç viyolonselist Cansın Kara oldu.

İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nın geleceğin sanatçılarının yetişmesine katkıda bulunmak amacıyla başlattığı Aydın Gün Teşvik Ödülü’nün bu yılki sahibi, 41. İstanbul Müzik Festivali’nin ‘Festival Genç Solistini Arıyor’ yarışmasını da kazanıp festivalde konser veren genç viyolonselist Cansın Kara oldu. Cansın Kara’ya 15 bin TL değerindeki ödülünü İKSV Başkanı Bülent Eczacıbaşı takdim etti. Törende konuşan Eczacıbaşı, “İstanbul ve Ankara Operaları’nın kurucuları arasında yer alan Aydın Gün, 1974 yılından 1993 yılına kadar İKSV’nin genel müdürlüğünü üstlenerek vakfın gelişimine son derece önemli katkılarda bulunmuş, İstanbul Bienali’nin ilk yılları sayılan Çağdaş Sanat Sergileri’ni başlatmıştı. Biz, İKSV olarak Aydın Gün’e olan teşekkürümüzü geleceğin sanatçılarının yetişmesine katkıda bulunarak ifade etmek istedik” dedi.
İkinci Aydın Gün Teşvik Ödülü’nün sahibi genç viyolonselist Cansın Kara ise “Aydın Gün gibi bir sanat insanımızın anısına adanmış ödüle değer görülmeme çok sevindim ve onur duydum. Yurtiçi ve yurtdışından başka ödüllerim de var, ancak bu ödülün kapsamı, eğitimim süresince ülkemden aldığım ilk kurumsal destek olması anlamını da taşıyor benim için” diyerek duygularını dile getirdi.
1995 tarihinde Antalya’da doğan Cansın Kara, 2002 yılında Bilkent Üniversitesi bünyesindeki Müzik Hazırlık İlköğretim Okulu’na kabul edilerek önce Marina Rahmatullayeva ve ardından Gara Aliyev ile viyolonsel çalıştı. Eylül 2010 tarihinden bu yana eğitimini İngiltere’deki Yehudi Menuhin School’da Thomas Carroll ile sürdürüyor. Ödülleri arasında, Mersin I. Ulusal Viyolonsel Yarışması birinciliği (2008), Hırvatistan VII. Antonio Janigro Viyolonsel Yarışması üçüncülüğü (2008) ve X. Avusturya-Liezen Uluslararası Viyolonsel Yarışması ikinciliği (2010) bulunuyor. Orkestra eşliğindeki ilk konserini henüz 13 yaşındayken Mersin Üniversitesi Akademik Senfoni Orkestrası ile veren Cansın, 41. İstanbul Müzik Festivali’nin Festival Genç Solistini Arıyor projesi kapsamında yapılan ulusal seçmeleri kazanarak 10 Haziran 2013’te Ramiz Malik Aslanov yönetimindeki İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Senfoni Orkestrası eşliğinde bir konser verdi.