'Ayetullah, çocukları rahat bırak!'

'Ayetullah, çocukları rahat bırak!'
'Ayetullah, çocukları rahat bırak!'
İranlı iki kardeşin kurduğu rock grubu katı rejime böyle sesleniyor. Nakarat tanıdık gelebilir çünkü büyük ilgi gören parça, Pink Floyd'un efsane şarkısının yorumu...


LONDRA - 80’lerin sonunda memleketleri İran’dan kaçıp Kanada’nın Toronto kentine yerleşen Sepp ve Sohl adlı iki kardeş, kurdukları rock grubu Blurred Vision’la, Pink Floyd’un kült şarkısı ‘Another Brick in the Wall’u yeniden yorumlayarak bir protesto şarkısına çevirdi.

Orijinal parçanın artık bir klasik olan nakaratında ‘Ayetullah, çocukları rahat bırak’ diye haykıran ikili, şarkıya genç bir kadının bir molladan kaçarken görüntülerinin yer aldığı çarpıcı bir klip de çekince YouTube’un popülerleri arasına girdi.

Şimdiye kadar 100 binin üzerinde ziyaretçinin izlediği video, Londra’da düzenlenen Soho Kısa Film Festivali’nin yarışma bölümüne de seçildi.

35 yaşındaki Sohl ve 28 yaşındaki Sepp, müziğin, özellikle de Batı kültürüne ait olduğu düşünülen rock müziğin yasak olduğu bir ülkede gençlerin yaşadığı sıkıntıları tüm dünyaya göstermek için böyle bir şarkı ve video hazırladıklarını söylüyor.

Waters: Şarkı sizindir!
Kendilerinin özgür olmasının İran’daki diğer gençlerin sorunlarıyla ilgilenmemek için bir sebep olmadığını söyleyen kardeşler, “İran’da yaşayan gençlerden, onların sesi olduğumuzu söyleyen mesajlar alıyoruz. İnsanlar bu şarkı sayesinde içlerindeki bastırılmış duyguları açığa çıkarıyor” diye konuşuyor.

Şarkıyı kullanmak için Pink Floyd’un efsane gitaristi Roger Waters’a mail atıp izin isteyen kardeşler Waters’dan ummadıkları kadar samimi bir yanıt almış: Şarkı sizindir!

“Şarkının bizim yorumladığımız haliyle bundan sonra bizim olduğunu söylediğinde çok mutlu olduk” diyen ikili, Waters’a bir kez daha hayran olduklarını söylüyor.

İranlı gençlerin bir başka sorununun da internet sansürü olduğunu söyleyen Sohl ve Sepp, “Bunun için California’lı bir arkadaşımız bize yardım ediyor. Yeni programlar yazıyor ve sansürün imkânsız olduğu ortamlar yaratıyor. Sansürcü zihniyet bize yapacak başka bir şey bırakmıyor!” diyor. (The Independent)