Aykal'a Adnan Saygun ödülü

Aykal'a Adnan Saygun ödülü
Aykal'a Adnan Saygun ödülü

Gürer Aykal a ödülünü Ertuğrul Günay verdi.

Ahmet Adnan Saygun tarafından bestelenen Özsoy Operası’nın Ankara Türk Ocağı Sahnesi’nde sanatseverlerle ilk kez buluştuğu 19 Haziran’ı ‘Sahne Sanatları Bayramı’ olarak kutlayan Semiha Berksoy Opera Vakfı, sezonda başarılı olan opera sanatçılarını ödüllendirdi.
Ahmet Adnan Saygun’un 105. doğum yıldönümünün de kutlandığı etkinlikte, ‘Ahmet Adnan Saygun Büyük Ödülü’ Prof. Dr. Gürer Aykal’a verildi. Aykal’a ödülünü Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay verdi.
‘Semiha Berksoy Özel Ödülü’nü ise Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü adına Genel Müdür Rengim Gökmen’e CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu verdi. ‘En İyi Opera Orkestra Şefi Ödülü’nü de Rengim Gökmen alırken, ‘Ferhan Onat Onur Ödülü’ne İzmir Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü sanatçısı Evren Işık, ‘Mustafa İktu Onur Ödülü’ne sanatçı Burak Bilgili, ‘En İyi Rejisör Ödülü’ne İzmir Devlet Opera ve Balesi Başrejisörü Mehmet Ergüven, ‘En İyi Kadın Opera Sanatçısı Ödülü’ne Pervin Çakar, ‘En İyi Erkek Opera Sanatçısı Ödülü’ne Mersin Devlet Opera ve Balesi Sanatçısı Bülent Bezdüz, ‘En İyi Genç Kuşak Opera Sanatçısı Ödülü’ne İstanbul Devlet Opera ve Balesi sanatçısı Deniz Yetim ve ‘Saadet İkesus Altan Onur Ödülü’ne sanatçının oğlu Can Altan layık bulundu.
Gecede, ‘Muazzez Gökmen Onur Ödülü’nü de sanatçının oğlu Rengim Gökmen aldı.