Aynı deniz, aynı müzik, aynı coşku

Türk ve Yunan kemençesinin iki genç sesi aynı albümde buluştu.

İSTANBUL - Türk ve Yunan kemençesinin iki genç sesi aynı albümde buluştu. Derya Türkan ve Sokratis Sinopoulos'un 'İstanbul'dan Mektup' (Letter From İstanbul) adlı çalışmaları, Golden Horn Records tarafından yayımlanarak ülkemizde Ekinoks Müzik tarafından piyasaya sunuldu.
Albümün kartonetindeki sunuş yazısı Muammer Ketencoğlu'nun imzasını taşıyor. Ketencoğlu'nun deyişiyle
'Anadolu müziğinin yarattığı çekimle' buluşan sanatçılar, 'İstanbul'dan Mektup'ta geleneksel Rum ve Türk halk türkülerinden zeybeklere, sirtolara ve Tanburi Cemil ile Nikriz Zeybek gibi kimi özel bestelere uzanan bir repertuvarla dinleyici karşısına çıkıyor. Geçtiğimiz günlerde CRR Konser Salonu'nda dinleyiciyle buluşan ikili, kendilerini müziğin iletişimine bıraktıkları albümlerini 'Tanburi Cemil Bey'den sonraki en büyük kemençe üstadı İhsan Özgen'e ithaf etmiş.
'Uşşak Şarkı' ile başlayan, 'Saba Oyun Havası' ile hareketlenen albüm, 'Rast Kasap Arabacı' ve 'Midilli Zeybek' gibi bestelerle zenginleşiyor. 12 eseri içeren 'İstanbul'dan Mektup'ta Derya Türkan'ın ezgileri sol, Sokratis Sinopoulos'un kemençe ve lavtası ise sağ kanaldan kulaklara ulaşıyor.
Albüme, viyolonseliyle Uğur Işık, kanunuyla Taner Sayacıoğlu, daire ile Serdar Bişiren ve bendir ile Oktay Özerdem de zenginlik katıyor. 'İstanbul'dan Mektup'ta yer alan diğer isimler ise Cengiz Onural, Bora Ebeoğlu ve Ateş Temeltaş. Tel: 0212 227 48 98 (Kültür Sanat)