Aynur 17 Grammy'li çellistle aynı sahnede

Aynur 17 Grammy'li çellistle aynı sahnede
Aynur 17 Grammy'li çellistle aynı sahnede
İstanbul'un görkemli konser salonu Zorlu Center PSM, yeni sezonu 4 Eylül'de 'Amerika'nın En Yüksek Onuru' ödülünü Obama'dan alan 17 Grammy ödüllü ünlü çellist Yo-Yo Ma'yla açıyor. Konserin konuğu Kürtçe müziğin etkileyici yorumcusu Aynur ve kemençe virtüözü Kayhan Kalhor olacak.

Fransa’da doğup Amerika’da büyüyen Çin asıllı çellist Yo-Yo Ma ve adını tarihi İpek Yolu’ndan alan, Asya ile Avrupa ’nın etnik kültürlerini müziğine taşıyan orkestrası Silk Road Ensemble, bu eylül ayında Zorlu Center PSM’de sahne alacak. Dünya premiyerini gerçekleştireceği bestesi eşliğinde kemençe virtüözü Kayhan Kalhor’un ve insanın içine işleyen sesiyle Kürtçe müziğin usta yorumcularından Aynur’un konuk olacağı konser, 4 Eylül akşamı saat 21.00’da Zorlu Center PSM’de izleyiciyle buluşacak. Beş yaşında çello çalmaya başlayan, 7 yaşında Dwight D. Eisenhower ve John F. Kennedy için performans sergileyen; 8 yaşında eşlik ettiği bir konserle Amerikan televizyon ekranlarında ün kazanan ve 15 yaşında profesyonel çocuk yetiştiren bir okuldan mezun olarak Harvard Radcliffe Orchestra’da soloist olarak görev alan dünyaca ünlü çello virtüözü Yo-Yo Ma; 1998 yılında Silk Road Ensemble’ı kurdu. En son ‘Amerika’nın En Yüksek Onuru’ ödülünü Barack Obama’dan alan Yo-Yo Ma, 75 albümüyle 17 Grammy ödülünün yanı sıra 1978’de Avery Fisher Prize, 1999’da Glenn Gould Prize, 2001’de National Medal of the Arts, 2006’da Dan David Prize ve Sonning Prize’ın da dahil olduğu sayısız ödüle sahip.

2006 yılında Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Kofi Annan tarafından “Barış Elçisi” ilan edilen ve 2010 yılında Amerika’nın en prestijli ödülü olan “Presidential Medal of Freedom”ı Barack Obama’dan alan Yo-Yo Ma’nın 1998 yılında kurduğu orkestrası Silk Road Ensemble, farklı kültür ve gelenekleri müziğiyle harmanlayarak izleyiciye sunuyor. İpek Yolu tarih, kültür ve geleneklerinin tüm dünyada anlaşılabilmesi amacıyla kurulan orkestra, Asya ve Avrupa’da yaşayan din, kültür ve ırkların tarihi zenginliğini, bölgenin geleneksel müziğiyle sahneye taşıyor.

Kayhan Kalhor bestesi ‘Layers of Loneliness’ın dünya premiyeri!
Silk Road Ensemble’a kemençesi ile eşlik eden Fars, Kürt ve Türk müziği ustası Kayhan Kalhor’un “Layers of Loneliness” isimli eserinin dünya premiyerinin de gerçekleşeceği konserin bu bölümüne, Kürt etnik müziğinin usta yorumcusu Aynur da sesiyle renk katacak. Etkileyici sesi ve destansı yorumuyla Aynur, ‘Kürtçe world music’in en önemli temsilcilerinden. 2004 yılında ‘Keçe Kurdân’ (Kürt Kızı) adlı albümüyle çıkış yapan Aynur, bu yıl Sony Classical etiketiyle yayınlanan son albümü ‘Hevra’yla Avrupa müzik marketlerinde de yerini aldı ve Avrupa’nın en önemli world music listesi World Music Charts Europe’a 3. sıradan girmeyi başardı.