Ayran değil, rakı!

Ayran değil, rakı!
Ayran değil, rakı!
Bir rakı masası etrafında buluşan dört arkadaşın 'hayal kırıklığı' temelli muhabbetleri, 'Arkadaşlar Arasında'yı iyi bir ilk film yapmaya yetiyor.
Haber: MURAT ÖZER - cinemozer@gmail.com / Arşivi

ARKADAŞLAR ARASINDA **
Yönetmen: Gökhan Horzum
Oyuncular: İbrahim Kendirci, Salih Bademci, Sertan Erkaçan, Fırat Albayram
Süre: 81 dk.

İlk adı ‘Rakı Masası’ (IMDb’de hâlâ bu isimle anılıyor film ) olan ‘Arkadaşlar Arasında’, Gökhan Horzum’un ilk uzun metrajlı sinema filmi. Senarist-yönetmen, zorluk derecesi yüksek projenin altından başarıyla kalkıyor bize sorarsanız.
Bir rakı masası etrafında toplanmış dört arkadaşın muhabbetlerinin etrafında dönen hikâye, geriye dönüşlerle 30’lu yaşlarındaki bu dört adamın dünyalarını açmaya çalışıyor. Buraya kadar her şey tamam gibi görünüyor, çok da zor bir şey değilmiş izlenimi veriyor. Ancak, işin zor kısmının bu ‘dağınık’ hikâyeciklerin en nihayetinde bir ‘sonuç bildirgesi’ sunması olduğunu söylememiz gerek. Gökhan Horzum, oyuncularının da katkısıyla veriyor bize bunu. Dört karakterin geçmişte yaşadıkları, giderek ortak bir noktaya doğru evriliyor ve birleştirilebilecek bir aşamaya taşınıyor. Çoğunlukla ‘hayal kırıklığı’yla açıklanan bir resim ortaya koyuyor sinemacı ve buradan ‘yarı aydınlık’ bir sonuç çıkarıyor.
Farklı sınıfsal köklerden gelen dört arkadaşın aynılaşmasını sağlayan ‘rakı masası’, memleketin en müstesna içkisinin neden ‘ayran değil de rakı’ olduğunu (ya da olması gerektiğini) da gösteriyor bizlere. Filmin keyif veren anlarından birinin, Sıla’nın telefon aracılığıyla bizimkilerin ‘dibini düşürdüğü’ sahne olduğunu da ekleyelim...


  ETİKETLER:

  Sinema

  ,

  Rakı

  ,

  Resim

  ,

  Sıla

  ,

  Telefon

  ,

  film