Ayşe Polat'a Gümüş Leopar

Türk-Alman yönetmenlerin yükselişi, Ayşe Polat ile devam ediyor. Bu yılki Berlin Film Festivali'nde 'Duvara Karşı' ile Altın Ayı ödülünü kucaklayan Fatih Akın'dan sonra Ayşe Polat da 'En garde' isimli filmiyle İsviçre'de yapılan 57. Locarno Film Festivali'nde, ikinci büyük ödül Gümüş Leopar'ı aldı.

İSTANBUL - Türk-Alman yönetmenlerin yükselişi, Ayşe Polat ile devam ediyor. Bu yılki Berlin Film Festivali'nde 'Duvara Karşı' ile Altın Ayı ödülünü kucaklayan Fatih Akın'dan sonra Ayşe Polat da 'En garde' isimli filmiyle İsviçre'de yapılan 57. Locarno Film Festivali'nde, ikinci büyük ödül Gümüş Leopar'ı aldı. Polat ödülünü İranlı yönetmen Hassan Yektapanah'ın 'Dastan Natamam' adlı filmiyle paylaştı.
'En garde'nin başrol oyuncuları Maria Kwiatkowsky ve Pınar Erincin de festivalde En İyi Kadın Oyuncu ödülünü birlikte kucakladı. Film, yaşama tutunmaya çalışan, Kürt mülteci Berivan ile annesi tarafından Katolik Kız Yurdu'na bırakılmış 16 yaşındaki Alice'ın dostluğu ekseninde gelişen olayları konu alıyor. Uluslararası festivallerde kısa filmleriyle adından söz ettiren Aşye Polat, ilk filmi 'Yurtdışı Turnesi'yle 2001 yılında Ankara Film Festivali'nde Umut Vaat Eden Yönetmen ödülü kazanmıştı.
Festivalde büyük ödül Altın Leopar'ı ise İsrail işgali altındaki topraklarda yaşayan Filistinli bir ailenin gözünden hayatın absürdlüklerini anlatan Saverio Costanzo imzalı İtalyan filmi 'Private' aldı. Mohammad Bakri de filmdeki performansı ile En İyi Erkek Oyuncu ödülünün sahibi oldu. Jun Ichikawa'nın yönettiği Japon filmi 'Tony Takitani' hem Jüri Özel hem de FIPRESCI Ödülü'nü alırken İsrail filmi Kenny Glenaan'ın 'The Syrian Bride' adlı film de Halk Ödülü'ne layık görüldü. (Kültür Sanat, afp)