Ayvalık Müzik Akademisi gitar için ustalar sınıfı

AYVALIK - Klasik müzik alanında kendini geliştirmek isteyen genç müzisyenler, bu yıl 19- 26 Haziran arası Ayvalık Uluslararası Müzik Akademisi (AIMA)’nde olacak.
AIMA’nın 2010 Haziran’nda yapacağı keman ve viyola ustalar sınıfının (masterclass) eğitmenleri arasında, Avusturyalı besteci Johann Nepomuk David’in oğlu, keman virtüözü Lukas David ve Çek keman ekolünün önemli isimlerinden Bohuslav Matousek yer alıyor. Diğer eğitmenler ise Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Yaylı Çalgılar Anasanat Dalı Başkanı Prof. Çiğdem İyicil ve Çek oda müziği topluluğu Talich Quartet’in viyolacısı Vladimir Bukac olacak.
Ayvalık’ta 12 yıldan bu yana, her yıl yaz ve sonbahar aylarında, yaylı çalgılar ağırlıklı ustalar sınıfı düzenleyen akademi beş yıl sonra yeniden gitar için ustalar sınıfı yapıyor. 

Usta konuk Nikita Koshkin
Temmuz ayında yapılacak masterclass’a, klasik gitar dünyasının önemli isimlerinden, gitar virtüözu ve besteci Nikita Koshkin konuk olacak. Ardından, üçüncü kez AIMA’ya katılan İdil Biret Ağustos ayında piyano masterclass’ını yönetecek. Eylül ayındaysa altı yıl boyunca AIMA’ya konuk olan Alman çellist Peter Bruns, viyolonsel masterclass’ı yönetecek. Şair ve yazar Enis Batur ise yöneteceği Edebiyat Atölyesi’yle, müzik ve edebiyat ilişkisini yorumlayacak. www.ayvalik-music.com (Kültür Sanat)