Aziza, Aşık Veysel'den de söyleyecek mi?

Aziza, Aşık Veysel'den de söyleyecek mi?
Aziza, Aşık Veysel'den de söyleyecek mi?
Aşık Veysel'in 'Uzun İnce Bir Yoldayım' yorumuyla Türkiye'de de çok sevilen 'Cazın Bakülü Prensesi' Aziza Mustafa Zadeh, Doğu-Batı ezgilerini kendine has tarzıyla ustalıkla birleştirdiği müziğiyle 9 Haziran Salı akşamı CRR Konser Salonu'na konuk olacak.

Mugam-caz harmanlamasının dünyadaki ilk örneklerini besteleyen piyanist Vagıf Mustafa Zadeh ile klasik şan eğitimli sanatçı Eliza Mustafa Zadeh’nin kızı olan Aziza Mustafa Zadeh, caz ve Uzakdoğu halk müziklerini, klasik Batı stilinde yorumlayarak büyük bir ün kazandı. Zadeh aynı zamanda J.S. Bach’ın klavsen eserlerinin etkilerinin hissedildiği besteleriyle de tanınıyor. Piyano üzerindeki güçlü hakimiyeti bir yana, vokal tekniği ile de hem dinleyicilerin hem de eleştirmenlerin beğenisini kazanan sanatçı, özellikle Aşık Veysel’in ‘Uzun İnce Bir Yoldayım’ yorumuyla tüm Türkiye ’yi kendine hayran bırakmıştı.


Bakü’de doğan, dans, resim ve müzikle içiçe büyüyen Aziza, sadece 3 yaşındayken babasıyla birlikte ses doğaçlamaları yapmaya başladı ve daha o yaşta izleyici karşısına çıktı. Monk bestelerini mugam tekniği ile çalarak 17 yaşında Thelonious Monk piyano yarışmasında birinci oldu. Çalışmalarını 90’lı yıllardan itibaren Almanya’da sürdürdü. Olağanüstü ses tonuyla süslediği ilk albümünü izleyen, ikinci stüdyo albümü Always, Echo ödülü kazandı. Al Di Meola gibi ünlü isimlerin de beğenisini ve takdirini kazanan Aziza, peşpeşe gerçekleştirdiği Avrupa turnelerinin ardından Seventh Truth albümüyle başarı çıtasını yükseltti. Caz standartlarını kendi besteleriyle buluşturduğu Jazziza ve Abbey Road stüdyolarında kaydettiği Shamans albümleri, müziğinin temelinde yer alan çeşitli akımları tüm parlaklığı ile yanısıtır.