Babe'in ilk formasına 4.5 milyon dolar

Babe'in ilk formasına 4.5 milyon dolar
Babe'in ilk formasına 4.5 milyon dolar
Beyzbolun efsane isimlerinden Babe Ruth'un forması, rekor fiyata satıldı

ANKARA - Beyzbolun efsane isimlerinden Babe Ruth'un New York Yankees takımında oynadığı ilk sezonda giydiği forma, rekor fiyata satıldı.

"Lelands.com" sitesinde düzenlenen açık artırmada yaklaşık 4,5 milyon dolara alıcı bulan forma, spor dünyasında şimdiye kadar satılan en pahalı hatıra eşyası oldu. Dr. James Naismith tarafından hazırlanan basketbolun kuralları kitabı, 2010 yılında 4,3 milyon dolara satılmıştı. Açık artırmada Ruth'un kepi, 537 bin dolara, beyzbol sopası ise 591 bin dolara alıcı buldu.

Asıl ismi George Herman Ruth olan ünlü beyzbolcu, 1914 ve 1935 yılları arasında ABD Beyzbol Ligi'nin üç ünlü takımında 22 sezon oynamıştı. Boston Red Sox takımının atıcısı olarak ABD Beyzbol Ligi'ne giren Babe Ruth, 1919 yılında New York Yankees'e transfer edilmiş ve ligin en ünlü vurucularından biri olmuştu. Babe Ruth, Yankees'in yedi kez şampiyon olmasına katkıda bulunmuştu. Yankees'in ardından kısa bir süre Boston Braves'te oynadıktan sonra 1935'te beyzbol kariyerine son veren Babe Ruth, 1948 yılında kanser nedeniyle yaşamını yitirmişti.

1999 yılında yapılan bir ankette Babe Ruth, Michael Jordan ve Muhammed Ali'den sonra ABD'nin en iyi üçüncü sporcusu seçilmişti. (aa)