Babylon onları panayırda keşfetti

Babylon onları panayırda keşfetti
Babylon onları panayırda keşfetti

Kariyerlerinin özeti şöyle: ?20 yıldır düğün ve panayırlarda çalıyoruz.?

Haber: ARZU HAKSUN GÜVENİLİR / Arşivi

İSTANBUL - Paleo Rembetika, Sakız adasının en popüler müzik gruplarından biri. Yaptıkları müzik ve geleneksel enstrümanları buzukiyle gösterdikleri performans, onların kısa sürede Yunanistan’da tanınmasını ve sevilmesini sağladı. Müziklerinde, Yunan ve Türk halk şarkılarının, Bizans ve Türk klasik müziğinin de izleri var. Melodiler ve ritimler benzer biçimde iç içe. Rembetika repertuarlarının en önemli kısmını oluşturuyor. Sakız Adası’ndan İstanbul’a gelen grupla şarkılarını konuştuk.

Paleo Rembetiko nasıl kuruldu?
Sakız Adası’nda bir panayırda çalıyorduk. O sırada bizi dinleyen Babylon Alaçatı sorumlusu Toni Drosa performansımızı çok beğendiğini söyledi ve Alaçatı’da konser vermemizi istedi. Grup olarak eskiyiz ancak bir adımız yoktu ve bu ismi de bize Drosa verdi. Sakızlıyız. Buradaki düğün ve panayırlarda yaklaşık yirmi yıldır çalıyoruz.
Repertuvarınızda sadece rembetiko mu var?
Hayır, bunun dışında halk müziği, geleneksel Yunan müziği zeybekiko ve kasapiko da var. Gelenekselleşmiş rembetiko parçaları ağırlıkta, ancak 1960 sonrasındaki iyi bestelere de yer veriyoruz repertuvarımızda. Biz stüdyo gurubu değiliz canlı müzik yapıyoruz. Dinleyenlerin isteğine göre çalıyoruz.
Söylediğiniz şarkıların sözleri neler anlatıyor?
Kanun dışı işleri, ölümleri, vatan özlemini ve özellikle de aşk ilişkilerinden söz eder, çoğunlukla yasak aşkı anlatır bu isyankâr melodiler. Acı aşk melodilerde hayat bulur. Şarkıların bütününe baktığınızda görürsünüz ki, acı olmadan aşk olmaz.
Besteleriniz var mı?
Evet, yirmi kadar bestemiz var...
Albüm?...
Birlikte sahne aldığınız Pandelis Thalasinos ile CDkaydı yaptık. İzmir şarkılarını birlikte kaydettik.
Birlikte sahneye çıktığınız Türk yorumcu var mı?
Hüsnü Şenlendirici’yle çalmak istiyoruz. Hüsnü ile beraber Doublemoon’dan çıkacak bir CD’nin kayıt çalışmalarına gelecek ay başlayacağız.
Türkiye’deki konser performanslarınıza bakıp, Anadolu topraklarından çıkmış bu türe Türk halkının tepkisini değerlendirir misiniz?
Çok sıcak ve eşlik edici. Zaten 600 yıllık ortak müzik kültürü böyle. İlla bir fark bulunması gerekiyorsa bu fark, Yunanlıların eğlence saatlerini sabah güneşini görene kadar uzatmaları olabilir. Bunda da en önemli etken galiba Yunanistan’da olup da Türkiye’de olmayan öğle uykusu (siesta) alışkanlığı...