Babylon'da altı oktavlık bir diva

Flora Purim, Latin cazın 30 yıldır dünyaca tanınan şarkıcılarından biri. Purim, sezgi gücü ve doğaçlama yetisiyle caz literatüründe özel bir yere sahip.
Haber: ORHAN KAHYAOĞLU / Arşivi

İSTANBUL - Flora Purim, Latin cazın 30 yıldır dünyaca tanınan şarkıcılarından biri. Purim, sezgi gücü ve doğaçlama yetisiyle caz literatüründe özel bir yere sahip. Purim bu yılın ilkbaharında 'Perpetual Emotion' adlı yeni albümünü yayımlandı. Cazseverler altı oktavlık usta ses Purim'i, Garanti Bankası sponsorluğuyla bugün ve yarın saat 23.00'te Babylon'da izleyebilecek. Yeni albümün kadrosuyla İstanbul'a konuk olacak grupta perküsyon devi Airto Moreira da sahneye çıkacak. Moreira ve Purim 30 yılı aşkındır caz ortamında hep birlikte anılır. Karı-koca olmalarının yanında, bu ikili birçok projede birlikte yer aldı. İstanbul konserlerinde şarkıcı, albümdeki grubuyla sahneye çıkacak: saksofonda Gary Meek, piyanoda Christian Jacob ve basta Trey Henry.
Gitar ve perküsyon da çalan Purim, adını, ülkesi Brezilya'da 1960'larda, ünlü Quarteto Novo grubunun üyesiyken duyurdu. Moreira ile birlikte 1967 yılında ABD'ye giden Purim için, geçen yıllar içinde, ikinci kuşak Latin caz akımının en önemli isimlerinden biri olduğu söylenir.
Şarkıcı, ABD'ye gelişinden bir yıl sonra, Latin cazın öncülerinden Stan Getz'in grubunda yer alıp dünya turnelerine çıkar. 1971 yılında pop-caz'ın Latin esinli Chick Corea grubu 'Return To Forever'ın üyesidir. Purim ve Moreira, bu grupta iki yıl yer alırlar. 'Return To Forever' ve 'Light As A Feather' albümlerinde, ilgi görecek ve dünyaca tanınacaklardır.
Sonrasında ilk solo albümü 1974'de 'Stories To Tell' adıyla yayımlanır. Bugüne kadar, özellikle anılmaya değer iki Purim albümü 'The Flight' (1989) ve 'The Speed Of Light'tır (1994). Yeni albümü 'Perpetual Emotion' tam anlamıyla, şarkıcının 40 yıla varan müzik deneyiminin rafine bir örneği. Albümde Brezilya folku, caz ve klasik şarkılara rastlanıyor.
Ama, Purim, tüm değişik müziklere güçlü ve sezgi dolu yetisiyle özel bir anlam katıyor. İstanbul'daki konserlerin aynı duygular içinde şekilleneceği açık. Moreira, özellikle ritim merkezli müziklere tutkuyla bağlı olanları fazlasıyla heyecanlandıracak. Bilgi için Tel: 0212 292 73 68