Bağımsız rock gruplarının gecesi

Bağımsız rock gruplarının gecesi
Bağımsız rock gruplarının gecesi

Thieves Like Us (üstte), ?Does it Offend You, Yeah? ve ?The Subways? (yanda) günün indie punk rock grupları.

Bu gece üç ayrı mekân, üç ayrı konserle sallanacak. Ghetto'da 'Does It Offend You, Yeah', Bronx Pi'de 'The Subways' ve Indigo'da ise 'Thieves Like Us'...
Haber: ONUR BÜBER / Arşivi

İSTANBUL - The Guardian’dan ‘yılın en kötü isimli grubu’ damgasını yemiş bir topluluk ‘Does It Offend You, Yeah?’. Yeni albümleri ‘Don’t Say We Didn’t Warn You’nun tanıtım turnesi kapsamında İstanbul’a geldiler ve bu gece Ghetto’da sahneye çıkacaklar.
Electo-rock’ın önde gelen isimleri arasında yer alan ‘Does It Offend You, Yeah?’, İngiltere’nin Justice’e ve Daft Punk’a cevabı olarak gösteriliyor. Hatta NME dergisine göre Muse’un daha sert ve canlı hali diyebiliriz. İlk albümleri “You Have No Idea What You’re Getting Yourself Into’dan çıkan ‘We Are Rockstars’ ve ‘Let’s Make Out’ gibi hit parçalarıyla listelerde hızla yükseldiler ve Last.fm’de 2008’in en çok dinlenen dokuzuncu grubu oldular.

Adını TV’den bulmuşlar
Grubun üyelerinden Dan Coop (synthesizer), NME dergisine bu tuhaf ismi nasıl bulduklarını şöyle anlatmış: “James’le beraber şarkılarımızı yazmıştık ve sıra bunları Myspace’e eklemeye gelmişti ama fark ettik ki, profil oluşturabilmemiz için bir isme ihtiyacımız var. O an TV’yi açtık ve ilk duyduğumuz şey, grubumuzun adı olacaktı. Tam o sırada Office dizisinden Ricky Gervais “Does it offend you, yeah? My drinking?” dedi ve biz de bu isimle yola çıktık.”
Grubun solisti James Rushent, The Prodigy’nin son albümü ‘Invaders Must Die’ın prodüktörlüğünü üstlendi. Buradan yola çıkıp yeni albümlerinde daha agresif ve hırslı olacaklarını şimdiden söyleyebiliriz. Nitekim, Prodigy ile birlikte çıktıkları turnenin meyvelerini de toplamaya başladılar.

Karar vermek zor
Aslında bu gece indie sevenleri, hem çok güzel hem de zor bir gece. Çünkü bu gece sahneye çıkan tek indie grup ‘Does It Offend You, Yeah’ değil. Üç ayrı mekan, üç ayrı konserle sallanacak. Bronx Pi’de ‘The Subways’ ve Indigo’da da ‘Thieves Like Us’ konserleri de var. Karar vermek gerçekten zor.  ‘Does It Offend You, Yeah’ daha öne çıkıyor gibi. Ama son tercih için diğer iki gruptan da bahsedelim:
Indigo’da çıkacak Thieves Like Us, Berlin’de tanışan şu sıralar Fransa’da yaşayan iki İsveç’li ve bir Amerika’lıdan oluşuyor... Dj’lik yaparak başladıkları müzik kariyerlerini 2008’de ‘Play Music’ albümüyle ses getiren bir seviyeye çıkartmışlar. 60’ların rock müziğine ve teknolojiye bayılıyorlar. Daha önce de Türkiye’de konserler vermişlerdi.
Bronx Pi’de çalacak The Subways ise bir İngiliz, ‘post-grunge’ topluluğu. 2005 yılında ilk albümleri ‘Young Eternity’i yayınlayan grup pek çok sıkı festivale çıkmış, tanınmış dizi ve filmlerin sonudtrack’lerinde yer almış.
Artık karar sizin.