Bağımsız sinema festivali

Büyük Hollywood stüdyolarının onca reklam ve star desteğiyle çıkardığı filmlerin alternatifleri de yapılıyor aslında.

İSTANBUL - Büyük Hollywood stüdyolarının onca reklam ve star desteğiyle çıkardığı filmlerin alternatifleri de yapılıyor aslında. Küçük bütçelerle çekilen ve Sundance gibi festivallerde izleyicilere sunulduktan sonra kısıtlı sayıda salonda gösterime çıkan Amerikan bağımsız filmlerinden söz ediyoruz.
Bu filmler sayesinde dünya genç yeteneklerle tanışıyor, başka dünyalar tanıyor. Hatta, film başına 15-20 milyon dolar alan starlar, bu filmlerde ücret almadan oynamayı kabul ediyor. Şatafatlı Hollywood yapımlarına pek rağbet etmeyen sinemaseverler, bağımsızlara kayıtsız kalmıyor.
Geçen yıl 20. yaşını kutladığımız İstanbul Film Festivali sayesinde biz de birçok bağımsız yapımla tanıştık, dağarcığımıza birçok genç ismi kaydettik. Bu yıldan itibaren artık bizde de bir bağımsız film festivali var.
Toplam 35 film
1. AFM Uluslararası Bağımsız Film Festivali 18-27 Ocak tarihlerinde AFM Beyoğlu Fitaş Sineması'nda gerçekleşiyor. Toplam 35 filmi kapsayacak festivalin bölümleri yedi ana tema altında toplanmış:
1) Hit Filmler: Son yılların ödül rekortmeni bağımsız filmler. 2) İlkler: Ümit vaat
eden yönetmenlerin ilk filmleri. 3) Müzik+Film: Müziğe ilham veren filmler, filmlere ilham veren müzik. 4) Gökkuşağı: Gay ve lezbiyen bağımsız filmleri. 5) Nöbetçi Sinema: Uyku kaçırtan filmler. 6)
E Şıkkı: Alışkanlıklarınızı sorgulayan filmler. 7) Özel Gösterim: Sinema ile performans sanatını birleştiren Matthew Barney'den Cremaster 2 ve 5.
Tam programı 20 Aralık'ta açıklanacak olan festivalde izleyeceğimiz filmler arasında dogma akımının dördüncü filmi 'King is Alive' (Kral Yaşıyor), Todd Solonz'un son filmi 'Storytelling' (Öyküleme), Joel Coen'den 'The Man Who Wasn't There' (Orada Olmayan Adam), geçen yıl Fransa'da olay yaratan Baise Moi ve Francois Ozon'un ilk filmi 'Regarde le Mer' (Denizi Gör) var.
Festivalde Türk yönetmenlerin kısa film gösterileri de var. Ücretsiz gösterilecek olan kısa Türk filmlerinin seyirci oylamasıyla seçilen en iyisinin yönetmeni ödüllendirilecek.
Açılış gecesi büyük bir partiyle kutlanacak olan festivalde Türk ve dünya sinemasıyla ilgili paneller, atölye çalışmaları ve 'özel lounge' etkinlikleri de gerçekleştirilecek. 'Pi'nin yönetmeni Darren Aronofsky'nin de konuk olacağı festival biletlerinin ön satışları 2-9 Ocak tarihleri arasında Biletix'den ve yüzde 10 indirimli olarak yapılacak. Daha ayrıntılı bilgiyi 20 Aralık'tan itibaren www.ifistanbul.com adresinden edinebilirsiniz. (Kültür Sanat)