Bağımsızların 'Türkiye kalesi'

1. AFM/Uluslararası Bağımsız Film Festivali, 18 Ocak'ta başlıyor. Fitaş Sineması'nın bir ve iki numaralı salonlarında
27 Ocak'a kadar sürecek olan ve Radikal gazetesinin...

İSTANBUL - 1. AFM/Uluslararası Bağımsız Film Festivali, 18 Ocak'ta başlıyor. Fitaş Sineması'nın bir ve iki numaralı salonlarında
27 Ocak'a kadar sürecek olan ve Radikal gazetesinin basın sponsoru olduğu etkinlik kapsamında dünya festivallerinde beğeni toplamış 37 bağımsız film, yedi tema altında seyirciyle buluşacak. Festival kapsamında Türkiye'ye bağımsız sinemanın iki ünlü ismi Darren Aronofsky ve Hal Hartley konuk olacak.
18 Ocak akşamı Hal Hartley'nin 'No Such Thing' adlı filmiyle başlayacak festivalde, 2000 yılının ödüle doymayan bağımsız yapımları 'Hit Filmler' adı altında gösterilecek. Darren Aronofsky'nin 'Requiem for a Dream'i, Jenifer Jason Leigh ve Alan Cumming'in 'Anniversary Party'si, Todd Solondz'un 'Storytelling'i, Coen Kardeşler'in
Cannes Film Festivali'nden beğeni toplayan
'Orada Olmayan Adam'ı, Dogma filmlerinden
'King is Alive' bu bölümde gösterilecek. Ünlü dansçı, besteci ve yönetmen Meredith Monk'un 'Book of Days'i ve Philip Glass'ın imza attığı 'Kanıt', 'powaqqatsi' ve 'Geçit' ise 'Müzik+Film' bölümünün dikkat çeken yapımları.
Şaşırtıcı filmler var
Bağımsız Film Festivali kapsamında ayrıca 'İlk Filmler', homoseksüellikle ilgili yapımlara ayrılan 'Gökkuşağı Filmleri', 'Nöbetçi Sinema' ve 'E-Şıkkı Filmleri' gibi bölümler de yer alıyor. Bu bölümlerin dikkat çeken yapımları arasında ise 'Hannibal' filmine de esin kaynağı olan Ed Gein hayatını anlatan Chuck Parello'nun aynı adlı filmini ve gösterildiği her ülkede sansüre ve yasaklara maruz kalan 'Baise Moi'yı da izlemek mümkün olacak. Özel gösterim bölümünde müzikseverlerin iyi bildiği bir isim var. Björk'ün kliplerinde adını sıkça gördüğümüz Matthew Barney'nin sinema ve performans sanatını birleştiren 'Cremaster'ı gösterilecek. Festival kapsamında Barış Pirhasan, Kazım Öz, Vasıf Kortun, Ümit Ünal, Fatih Özgüven ve Tuna Erdem gibi isimlerin katılacağı çeşitli paneller de yer alacak. Bilgi için: www.ifistanbul.com (Kültür Sanat)