Bakan Günay: Nemrut Dağı'ndaki heykelleri taşıyabiliriz

Bakan Günay: Nemrut Dağı'ndaki heykelleri taşıyabiliriz
Bakan Günay: Nemrut Dağı'ndaki heykelleri taşıyabiliriz
Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Nemrut Dağı'nda bulunan tanrı ve kral heykellerinin iklim değişikliklerindeki aşırı ısı farkı nedeniyle müzeye taşınabileceğini söyledi.

Fadıl BİNZET

ADIYAMAN - Çeşitli temas ve incelemelerde bulunmak üzere Adıyaman’a giden Bakan Ertuğrul Günay, Kommagene Krallığı döneminde yapıldığı belirtilen Yenikale’ye çıktı.

Daha sonra Nemrut Dağı eteklerinde yapımı devam eden Hizmet Evi’nde incelemelerde bulunan Bakan Günay, inşaatlardaki kötü işçilik ve kullanılan malzemelerin kötü olması nedeniyle müteahhit ve görevlilere tepki gösterdi. Bakan Günay, kötü malzemenin sökülerek kalitelisiyle değiştirilmesi talimatını verdi.

NEMRUT DAĞI’NDAKİ HEYKELLER TAŞINABİLİR
Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Bakan Günay, Nemrut Dağı’ndaki heykellerin yapılacak müzeye taşınabileceğini ifade etti.

Bakan Günay, şunları söyledi:
Dünyada çok ören yeri gezdim, ancak Nemrut Dağı gibi başka bir yer yok. Bin yıl önce 2 bin 200 metre yükseklikte doğunun ve batının bütün simgeleri bir araya getirilmiş.

Buradaki heykellerin taşınması konusuna gelince; bilim adamları arasında farklı görüşler ve düşünceler var. Bu heykellerin bir müzede korunmasını savunan çok bilim adamı var. Dünyada arkeologlar yada bilim adamlarını büyük bir kısmı eserlerin bulunduğu yerde korunmasını istiyor. Bu doğru, ama anıtsal eserler müzede korunur. Bir mimari yapı varsa bir tapınak ya da yerleşim merkezi bu yerinde korunur. Ancak dünyadaki bütün arkeoloji ve antik eserler yerlerinde korunacak olsaydı bugün bu kadar müze olmazdı. Müzeler o zaman ne işe yarıyor?

Burada çok ciddi iklim farkları var. Bu mekanda yapılaşmanın olduğu dönem ile bugün arasında iklim farkları var. Hatta bölgedeki barajlar nedeniyle bile büyük iklim değişiklikleri var. İkincisi, yaz ve kış arasında Antalya ’da olmayan Atina ve Roma’da olmayan inanılmaz bir ısı farkı var. Bu ısı farkıyla nasıl mücadele edeceğimiz konusunda bilim adamları net bir karar vermiş değil. Bizlerde zaten karar vermek için acele etmiyoruz. Uzun vadede yerinde ya da bunların yerine çok yakın başka bir yerde yapılacak olan müzede korunması gündemde olabilir. Ama mutlaka aynı koşullarda, hatta daha iyileştirilmiş koşullarda aynı görkem içinde ve dünyanın çok saygı ile karşılayacağı bir koruma projesini burada mutlaka gerçekleştireceğiz." (dha)