Bakırköy Belediye Tiyatroları'nda neler oluyor?

Bakırköy Belediye Tiyatroları'nda neler oluyor?
Bakırköy Belediye Tiyatroları'nda neler oluyor?
Geçen hafta Bakırköy Belediye Tiyatrosu'nda 59 oyuncunun sözleşmelerinin askıya alınması ile başlayan gerilim netleşiyor... Tiyatroda 27 oyuncu ve üç müzisyenin işine son verildi. 'Hayvan Çiftliği', 'Hizmetçiler', 'Romeo ve Juliet' gibi sezonun ilgi çeken oyunları da programdan kaldırıldı.

Geçen hafta Bakırköy Belediye Tiyatrosu’nda 59 oyuncunun sözleşmelerinin askıya alınması ile başlayan gerilim netleşmeye başladı. Hürriyet'ten Elem Tuğçe Oktay'ın haberine göre 27 oyuncu ve üç müzisyenin işine son verildi. ‘Hayvan Çiftliği’, ‘Hizmetçiler’, ‘Romeo ve Juliet’ gibi sezonun ilgi çeken oyunları da programdan kaldırıldı.
İstanbul Bakırköy Belediye Tiyatroları (BBT) yönetimi ile oyuncuları arasındaki gerilim geçen yıl ağustos ayında genel sanat yönetmeni Kadriye Kenter’in işine son verilmesiyle başladı. Tiyatronun oyuncuları genel sanat yönetmenlerinin gerekçe gösterilmeden işine son verilmesine itiraz etti, aylar geçmesine rağmen yeni bir sanat yönetmeni seçilmemesine de 'BBT seçim istiyor' kampanyasıyla tepki gösterdi.

10 OYUN BU SEZON YOK
Tepkiler sonuç verdi ve sanat yönetmenliği seçiminin 17 Haziran’da yapılacağı duyuruldu. Bu dönemde BBT çalışanları 'Nasıl bir tiyatro' başlıklı bir tartışma başlatıp, sosyal medya kanalıyla özgür tiyatro isteklerini anlattı. Belediye ile oyuncular arasında yaşanan bu tartışmalı süreç geçen hafta 59 oyuncu ve müzisyenin sözleşmelerinin yenilenmemesi haberleriyle basına yansıdı. Geçen hafta sözleşmelerde tablo netleşti. 27 oyuncu ve üç müzisyenin sözleşmesi yenilenmedi. Henüz geçen sezon sahnelenmeye başlanan ‘Hayvan Çiftliği’, ‘Hizmetçiler’, ‘Romeo ve Juliet’ gibi ilgi çeken 10 oyun programdan çıkarıldı.

‘SÖZLEŞME BİTMEMİŞTİ’
Adını açıklamak istemeyen bir oyuncu, aslında her yıl oyun sezonu bittiğinde sözleşmelerinin feshedildiği, sonra yeniden düzenlendiği, bu duruma geçen yıl itiraz ettiklerini, kendilerine söz verilmesine rağmen tersi bir sonuçla karşılaşıp kovulduklarını söyledi. Belediye-İş sendikalı olduklarını ve Şubat 2016’ya kadar toplu iş sözleşmelerinin bulunduğunu belirten oyuncu, diğer arkadaşlarıyla dava açacaklarını belirtti. Oyuncu, işten çıkarılmalarında sosyal medya üzerinden yürüttükleri “Nasıl bir tiyatro?” ve “BBT seçim istiyor” kampanyalarının da etkili olduğunu, yönetimin eleştiriyi kabul etmediğini iddia etti. Belediye ise sözleşmelerin yenilenmemesi ile ilgili henüz bir açıklama yapmadı.

Bu arada sosyal kampanya sitesi Change.org'da konuyla ilgili bir imza kampanyası başlatıldı.