'Bakur' krizi Ankara'ya sıçradı

'Bakur' krizi Ankara'ya sıçradı
'Bakur' krizi Ankara'ya sıçradı
İstanbul Film Festivali'ndeki gösterimi Kültür Bakanlığı'nın kayıt tescil şartı dayatması sonucu iptal edilen 'Bakur' belgeseli, ulusal belgesel yarışmasında yer aldığı 26. Ankara Uluslararası Film Festivali'nde de krize neden oldu. Festival, adil bir yarışma olamayacağı gerekçesiyle belgesel ve kısa film yarışmalarını iptal ettiğini duyurdu.

23 Nisan-3 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirilecek 26. Ankara Film Festivali'ni düzenleyen Dünya Kitle İletişim Vakfı'ndan yapılan açıklamada, Kültür Bakanlığı'nın 2004 yılından beri yürürlükte olan yönetmeliği ilk kez işleterek festivalleri düzenlenemez hale getirdiğine vurgu yapıldı. Açıklama şöyle:

Bakanlığın elindeki sansür kılıcı

"2. Ankara Uluslararası Film Festivali, adil bir yarışma olamayacağı gerekçesiyle belgesel ve kısa film yarışmalarını iptal etti. İsteyen yönetmenler, filmlerinin seansında salonda izleyicileriyle söyleşebilecek.
Dünya Sineması, Kino 2015, Tanpınar Olsa Bu Filme Bayılırdı, Festilab, Atölyeler gibi zengin bir programla festivalimiz devam edecek.
5224 sayılı Sinema Filmlerinin Değerlendirilmesi ve Sınıflandırılmasına ilişkin 2004 yılında yürürlüğe giren kanun, ilk kez çalıştırılarak festivalleri film gösteremez duruma getirmiştir.
Bakanlık sansür maddesini kaldırıyor mu?

Amatör filmlerden isteğe bağlı kayıt tescil, diğer filmlerden eser işletme belgesi istenmektedir. Bunun sonucunda festivalimizde, belgesel yarışmada 16 film, kısa yarışmada 31 film ve kısa gösterimdeki 29 film gösterilemez duruma düşmüştür.
Yarışma filmlerinden birinin bile belgesini getiremediği durumda, adil yarışma koşulları ortadan kalkacaktır. Bu durumu göz önüne alan yönetimimiz ve jüri üyelerimiz ulusal belgesel ve ulusal kısa film yarışmalarını iptal etmiştir.
Ezgi Başaran yazdı. ""Festivalde terör filmi" öyle mi!"

Ancak, daha önce ilan edilen program değiştirilmemiş, Kültür Bakanlığı’nca istenen belgeleri getirebilen filmler, programdaki yerlerinde ücretsiz olarak gösterilecektir.
Belge getiremeyen/getirmeyen yönetmenler ise yine programa göre kendilerine ayrılan seanslarda izleyicileriyle buluşup söyleşebilecekler.

Festivalimiz, ilk yıllarından beri, kısa, belgesel filme ve festivalde genç yönetmenlerin yarattıkları tartışma ortamına çok önem vermiştir. Sinemamızın uluslararası başarısının dayanağının festivallerde yaratılan bu özgür ortam olduğunu düşünmektedir.
Ticari gösterim dışındaki gösterimleri de engelleyen bu yönetmeliğin değiştirilmesi için Festivalimiz, tüm festivaller ve sektör meslek birlikleri ile çalışmaya başlamıştır.
Tüm sanatçılarımızı, duruşlarını Ankara seyircisi ile buluşarak göstermelerini ve bizi desteklemelerini bekliyoruz.
Dünya Kitle İletişimi Araştırma Vakfı YK Başkanı: İrfan Demirkol
Ankara Ulusararası Film Festivali Başkanı: İnci Demirkol
Belgesel Film Yarışma Jürisi: Mihriban Sezen, Mithat Bereket, Nezahat Gündoğan, Su Yücel, Uğur Kutay
Kısa Film Yarışma Jürisi: Banu Bozdemir, Gökçe Bahadır, İlker Canikligil,  Doç Dr. Sevilay Çelenk ve Priit Tender"

Festival Başkanı Tan: Kültür Bakanlığı'ndan telefon geldi...


'Bakur' sansürüne tepki, 22 film festivalden çekildi