'Bakur' krizi büyüyor, Ankara jürisi de çekildi

'Bakur' krizi büyüyor, Ankara jürisi de çekildi
'Bakur' krizi büyüyor, Ankara jürisi de çekildi

26. Ankara Film Festivali'nin jüri başkanı Onur Ünlü çekildiklerini açıkladı. FOTOĞRAF: MUHSİN AKGÜN

İstanbul Film Festivali'ndeki gösterimi Kültür Bakanlığı'nın dayatmasıyla iptal edilen 'Bakur' belgeselinin sinema dünyasında yarattığı kriz, 26. Ankara Film Festivali'ne de sıçradı. 'Bakur'un yer aldığı ulusal belgesel yarışması iptal edilen Ankara Film Festivali'nde şimdi de Onur Ünlü başkanlığında Demet Evgar, Serkan Keskin, Emrah Serbes ve Çiçek Kahraman'dan oluşan ulusal yarışma jürisi çekildiğini açıkladı.

23 Nisan’da başlayacak 26. Ankara Uluslararası Film Festivali’nin Onur Ünlü başkanlığındaki jürisinden yapılan açıklama şöyle:

“Basına ve kamuoyuna Ankara Ulusal Film Yarışması Jürisi olarak festivalden çekildiğimizin duyurusudur.
12 Nisan 2015 tarihinde, 34. İstanbul Film Festivali kapsamında BAKUR (KUZEY) adlı belgesel filmin gösterimi, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın kayıt-tescil ve eser işletme belgeleri olmayan yerli filmlerin festivalde gösterilemeyeceğini bildirmesi üzerine, festival yönetimi tarafından iptal edilmiştir. Ardından, 16 Nisan 2015 tarihinde Ankara Uluslararası Film Festivali bir basın açıklaması yapmıştır. Bu açıklamada, 5224 sayılı sinema filmlerinin değerlendirilmesi ve sınıflandırılmasına ilişkin 2004 yılında yürürlüğe giren kanunun ilk defa çalıştırılarak festivalleri film gösteremez duruma getirdiği belirtilmiştir. Festivalde belgesel ve kısa film yarışmalarının iptal edildiği ve sadece kayıt-tescil ve eser işletme belgesi olan filmlerin gösterileceği duyurulmuştur.

'Bakur' krizi Ankara'ya sıçradı

Ankara Uluslararası Film Festivali Ulusal Yarışma Jürisi olarak kayıt-tescil ve eser işletme belgesinin bir sansür mekanizması olarak işletilmesine karşı çıkıyoruz. Festivallere dayatılan bu uygulama sonucunda, filmlerin gösterimlerinin engellendiği bir ortamda jürilik görevimizi yerine getirmemizin mümkün olmadığını düşünüyor ve Ulusal Yarışmadaki jürilik görevimizden çekiliyoruz. Gösterilecek filmlerin seçiminde festivallerin özgür bırakılması gerektiğine inanıyor, filmleri gösterilmeyen sinemacı dostlarımızın yanında, sansüre karşı duruyoruz.”
Onur Ünlü (jüri başkanı)
Demet Evgar
Çiçek Kahraman
Serkan Keskin
Emrah Serbes

 


  http://www.radikal.com.tr/133733213373325

  YORUMLAR
  (5 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Terorun Mesrulastirilmasina ifade ozgurlugu kisvesi altinda destek - user1068402

  veren zihniyeti yadirgiyorum. Pkk teror orgutunun silahli mucadelesinin anlatilarak, terorun ve siddetin siirlestirilemesine sanat diyebilir miyiz? Filme destek verenleri once vicdanen kendilerini sorgulamaya davet ediyorum. Ezbere sansuru protesto ediliyor, siddet kaniksaniyor, cok uzucu? Toplumsal baris, ic huzur boyle propaganda filmleriyle mi saglanacak? Sanatcilar neye alet olduklarini farkindalar mi? Savci Mehmet Selim Kiraz'in makaminda oldurulmesini yadirgamayalim o zaman? Teroristler de kendilerine "halkin sesi"yiz diyorlardi.

  yahu ne güzel hareketler bunlar böyle... - user678437

  insanın inanası gelmiyor nerdeyse... valla resmen şoktayız. umarım bundan sonraki olacak diğer şehirlerdeki festivallerde de aynısını görürüz. eee birlikten güç doğar.

  Bu Ne Belgeselmis Boyle - user1055377

  Bu belgesel bazi kisileri bu kadar korkuttu ise bunu muhakkak seyretmek lazim. Bugun propaganda filmi yada dizisi seyrettiginiz zaman sacma sapan gerceklere dayaniyorsa zaten seyretmeyi birakiyorsunuz.

  İnanılır Gibi Değil - user975045

  Burada bir kadının eşini, bir çocuğun babasını öldürüp kaçan adamın voleybol oynarken videosunu çekiyor ve bunu belgesel diye izletmek istiyorsunuz demek.

  Başka Jüri mi yok? - kondolotlu

  Biri gider diğeri gelir. Güle güle.