'Bal' gibi bir gala

'Bal' gibi bir gala
'Bal' gibi bir gala
Rize'nin Çamlıhemşin ilçesinde çekilen ve 60. Berlin Film Festivali'nde "Altın Ayı" ödülünü kazanan "Bal" filminin galası Rize'de yapıldı.


Gala için kente gelen yönetmen Semih Kaplanoğlu ve filmde rol alan oyuncular, Çamlıhemşin Belediye Başkanı İdris Lütfü Melek ile Ayder Yaylası ve filmin çekildiği yerleri gezdiler.

Kaplanoğlu, daha sonra filmde rol alan oyuncu Tülin Özen ile Derepazarı ilçesindeki Rize Üniversitesi Turgut Kıran Denizcilik Yüksek Okulu’nda öğrencilerle bir araya geldi.

Kaplanoğlu burada yaptığı konuşmada, film çekimi öncesi bütün bölgeyi gezdiğini belirterek, "Yaptığım gezilerden sonra filmi Rize’nin Çamlıhemşin bölgesinde çekmeye karar verdim. Filmde oynayacak küçük oyuncu Bora’yı da burada bulduk. Zorluklar olmasına rağmen bir arada dayanışma içinde filmin çekimini gerçekleştirdik" dedi.

Özellikle doğanın korunmasına özen gösterilmesi gerektiğini ifade eden Kaplanoğlu, "Bu ödül sonuçta Türkiye’ye verilmiş bir ödül, sadece bize değil. Ama elbette ki duyarlılığımıza, becerimize de verildi. İstedim ki filmin gösterimi, çekilen yerde, burada başlasın. Umarım film, çekim yapılan bölgenin doğasının korunmasına katkıda bulunur. Maalesef doğa tahrip ediliyor. Korumaktan çok bozmakla meşgulüz. Film sayesinde bölge turizminin gelişeceğini umuyorum. Korunmasına böylece katkımız olmasını umarım" diye konuştu.

Daha sonra öğrencilerin sorularını yanıtlayan Semih Kaplanoğlu, filmle ilgili eleştirilerin doğal olduğunu dile getirerek, "Elbette farklı türlerde filmler de izleniyor, izlenecektir. Bizim filmimiz de 28 ülkeye satıldı. Bunların arasında Tayvan, Çin, İran, Pakistan, Rusya ile Avrupa ve Güney Amerika ülkeleri var. Bütün bu ülkelerde Çamlıhemşin izlenecek" dedi.

Tülin Özen de, doğayla iç içe bir film çektiklerini ifade ederek, "Unuttuğumuz duyguları doğa sayesinde yeniden yaşadık. Filmin en büyük özelliğinin ’inanılmaz doğa’ olduğunu düşünüyorum. Bu, filmi çok özel kıldı. Umarım tahribatlar sonucunda doğanın yok olduğunu anlatan bir belgesel çekilmek zorunda kalınmaz" diye konuştu.

GALA
Daha sonra il merkezindeki bir sinemada düzenlenen filmin gala gösterimine katılan Kaplanoğlu, burada düzenlenen törende de, çabuk kaybolan bir film yapmadıklarını dile getirerek, "Bu nedenle filmi izlerken biraz zahmet gösterilmesini istiyoruz. Filmin içindeki duyguları hissetmeniz için biraz sabırlı olunmasını istiyorum" dedi.

Bölgede hidroelektrik santrallerinin (HES) ve başka şeylerin doğada tahribata neden olduğunu savunan Kaplanoğlu, "Film Berlin’de gösterildiğinde ellerinde Türkiye haritaları olan bazı Almanlar, bize Çamlıhemşin’i çok beğendiklerini, Çamlıhemşin’e gitmek istediklerini söylediler. Bu nimeti, doğayı koruyalım. Tahrip olmasına izin vermeyelim" diye konuştu.

Daha sonra filmde rol alan oyuncularla fotoğraf çektiren Kaplanoğlu’na Çamlıhemşin Belediye Başkanı Melek, üzerinde kara kovan ile ayı olan bir ağacı, plaket olarak takdim etti ve emeklerinden dolayı teşekkür etti. Rize Valisi Seyfullah Hacımüftüoğlu da Kaplanoğlu’na plaket verdi.

Filmin gösteriminin yapıldığı galaya Vali Hacımüftüoğlu’nun yanı sıra İl Jandarma Komutanı Albay Turhan Talu, Cumhuriyet Başsavcısı İsmet Özkorul, daire amirleri, filmde rol alan Çamlıhemşinliler ile çok sayıda vatandaş katıldı. (aa)