Balenin büyük ödülü Fransa'ya

Balenin büyük ödülü Fransa'ya
Balenin büyük ödülü Fransa'ya

İstanbul Grand Prix (büyük ödül) Maxime Mathieu Quirago nun oldu. 15-19 yaş kategorisinde Alman Lisa Breuker (altta) birinci seçildi.

30 sene Bolşoy'u yöneten efsane dansçı Yuri Grigoroviç'in jüri başkanlığını yaptığı 2. Uluslararası İstanbul Bale Yarışması'nda büyük ödülü Belçika Kraliyet Balesi dansçılarından 22 yaşındaki Fransız yarışmacı Maxime Mathieu Quiroga kazandı
Haber: MUTLU TANBERK / Arşivi

İSTANBUL - “Bu sadece bir hayaldi...” İstanbul Bale Yarışması’nın sanat yönetmeni Nilay Yeşiltepe Güngör yarışma kitapçığındaki yazısına böyle bir başlıkla başlamış. Sadece onun hayali de değildi  İstanbul’da uluslararası bir bale yarışması yapılması. Ben bile zaman zaman düşünürdüm Moskova’nın var, Roma’nın var, Paris’in var, Varna’nın var, neden İstanbul’un bir bale yarışması yok diye. Hatta 2004 yılında, konservatuar mezunu bir arkadaşım, yurtdışında dans eden başarılı bir dansçımız, nasıl yapılabileceğini anlamak için araştırmasını bile yapmıştık. Ama Nilay Yeşiltepe Güngör aksiyon insanı. Profesyonel dans hayatını bitirdikten sonra köşesine çekilmemiş, Türkiye’de bale sanatını geliştirmek için ne yapılabilir diye sürekli kafasını yormuş bir dans sevdalısı.
Nitekim 2007 yılında bu projeyi hazırlamış ve genel müdürlüğe sunmuş. Genel müdürlüğü esnasında Aspendos Festivali, Modern Dans Topluluğu gibi birçok ilke imza atmış, Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürü Prof. Rengim Gökmen “Hemen yapalım” demiş. Uluslararası dans arenasında tanınmış, eski Portekiz Balesi sanat yönetmeni, Devlet Opera ve Balesi başkoreografı Mehmet Balkan’ın Nilay Yeşiltepe Güngör’e büyük desteği olmuş. Ve 2008 yılında kısa bir sürede ilki büyük başarıyla gerçekleştirilen İstanbul Bale Yarışması’na bu sene 28 farklı ülkeden katılım sağlanmış. Yarışmanın başarısının en önemli diğer bir kanıtı da Uluslararası Bale Yarışmaları Federasyonu (IFBC) tarafından henüz ilk yılında üyeliğe kabul edilmiş olması.

Jüride büyük isimler vardı
Küçükler (15-19 yaş) ve büyükler (20-26 yaş) kategorilerinde, DVD ön elemeleri sonunda 50 adayın katıldığı yarışmada, dans dünyasının önemli isimlerinden oluşturulmuş jüri, 6-8 Temmuz’da finale katılacak dansçıları belirledi. Önemli isimler diyorum ama aslında 20. yüzyılın ve hatta çağımızın en seçkin, gündemi oluşturmuş dansçı, koreograf, direktörlerinden bahsediyoruz. Mesela jüri başkanı Yuri Grigoroviç. 30 sene Bolshoi Bale’sini yönetmiş, Rusya’da dans edilen bir çok eserin koreografisini yapmış bir efsane.
Sonra Julio Bocca... Partneri Alessandra Ferri ile American Ballet Theater’ın seyircisinin artmasında önemli rolü olan, memleketi Arjantin’de stadyumlarda yaptığı gösteriler ile balenin popülerleşmesini sağlayan, kendi dans topluluğu Ballet Argentino’yu 20. Senesine taşımış yine başka bir efsane. Eklemeden geçemeyeceğim, Alessandra Ferri ve Julio Bocca bence bale tarihindeki en iyi çifttiler. Onların sahnedeki mükemmel uyumu ve artistik kabilyetleri ile kitleleri etkileyebilme özelliklerini başka hiç bir ikilide görmedim. Yine başka bir efsane. Irek Mukhamedov. Nureyev ve Barysnikov’tan sonra, Rusya’nın batıya kaybettiği en önemli dansçı. Senelerce Royal Ballet’de başrol dans etti. Bir başka jüri üyesi bale dünyasında, kendi neslinin en iyi dansçısı sayılan Vladimir Malakhov. Ve tabii resmi olarak bu ünvanı almamış olsa da, Türkiye’nin Prima Ballerina Assoluta’sı Meriç Sümen Kanan, Türkiye’nin ilk koreografı Sait Sökmen. 
Jüri Final Gecesi’nde, Küçükler Kategorisi’nde birinciliğe Alman dansçı Lisa Breuker’i layık görürken, yine bu kategoride yarışan Can Bezirganoğlu, dünyaca ünlü dans dergisi Dance Europe’un Yükselen Dansçı Ödülü’nü aldı. Yarışmanın çok çekişmeli geçtiği Büyükler Kategorisi’nde ise, 25 yaşındaki Ermeni asıllı erkek dansçı Avetik Karapetyan birinciliği hakeden dansçı oldu. İstanbul Devlet Opera ve Balesi dansçısı Erhan Güzel Türksoy Özel Ödülü’nü alırken, genç yaşta yitirdiğimiz başarılı koreograf Duygu Aykal anısına verilen özel ödül ise, Kazakistan’dan yarışmaya katılan Yassaui Mergaliev’e gitti.

Semazen gösterisi
Gecenin en büyük ödülü İstanbul Grand Prix’yi ise, Belçika Kraliyet Balesi dansçılarından 22 yaşındaki Fransız yarışmacı Maxime Mathieu Quiroga kazandı. Bu arada, hem Maxime Mathieu Quiroga’nın hem de Büyüklerde üçüncülüğü kazanan Amerikalı Joseph Michael Gatti’nin koreografilerini kendilerinin yaptığı modern varyasyonları büyük alkış aldı. Aynı şekilde Can Bezirganoğlu ve Erhan Güzel, modern varyasyon olarak Istanbul Devlet Balesi baş dansçısı Berk Sarıbay’ın yarışma ile ilgili konuları hicvettiği, esprili  koreografileriyle beğeni topladılar. Final Gecesi’nin yarışma dışı yıldızı Ziya Azazi’nin modernleştirilmiş semazen gösterisi ise unutulmazdı.
10 Temmuz’daki muhteşem Gala Gecesi’nde ödül töreni sonrasında, Mariinski (eski Kirov) Balesi baş dansçıları Leonid Sarafanov ve Olesya Novikova’nın ‘Don Kişot’ ve Çaykovski ‘Pas de Deux’leri, Royal Ballet dansçıları Alina Cojocaru ve Johan Kobborg’un Coppelia’dan dans ettikleri bölümler seyircileri büyüledi. 

Michael Jackson kareografisi
Küba Balesi’nden Viengsay Valdes Herrera teknik sihirbazlıklarıyla alkış toplarken, Joseph Michael Gatti’nin, Michael Jackson koreografisinde dört erkek yarışmacının sahneye çıkıp, ona eşlik etmesi ve Meriç Sümen ile Sait Sökmen’in valsi geceye damgasını vurdu.


    ETİKETLER:

    Belçika

    ,

    Roma