Balkan fotoğrafçıları birleşin!

Artık Balkanlar'da fotoğrafın sesi daha gür çıkacak. Bölgede yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen 80 fotoğrafçı...
Haber: OLKAN ÖZYURT / Arşivi

İSTANBUL - Artık Balkanlar'da fotoğrafın sesi daha gür çıkacak. Bölgede yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen 80 fotoğrafçı
'Balkanlar' adına Selanik'te bu yıl ilk kez bir araya geldi. Geçen mayıs ayında düzenlenen 'Balkan Fotoğrafının Çehresi' başlıklı etkinlik kapsamında Yunanistan, Türkiye, Bulgaristan, Romanya, Arnavutluk, Makedonya, Bosna-Hersek ve Sırbistan'dan fotoğrafçılar, Balkanlar'daki fotoğrafın şimdiki durumunu ve geleceğini tartıştı.
Balkan Fotoğraf Birliği'nin kurulması yönünde önemli adımların atıldığı etkinlikte Türkiye'yi, Ali Borovalı 'Çıkış Yolu Arayışları' başlıklı kişisel sergiyle, İFSAK ise grup sergisiyle temsil etti. Biz de Ali Borovalı ve İFSAK'tan Yusuf Darıyerli'yle bir durum değerlendirmesi yaptık.
Balkan fotoğrafı adına böylesi önemli bir
buluşma, hakkını verdi mi?
Ali Borovalı: Bence bu girişimi herkesin ayakta alkışlaması gerekiyor. Çünkü Balkanlar'ın şimdiki durumu göz önüne alınırsa, bu kadar fotoğrafçıyı bir araya getirmek kolay değil. Herkes 'Balkanlar'
adına bir araya geldi. Bütün bunları sorunsuz şekilde atlatmak ve ileriye yönelik planlar yapmak bence bayağı bir başarı.
Oldukça geniş katılımlı panel sonucunda somut neler çıktı ortaya?
Yusuf Darıyerli: Önce herkes kendi ülkelerinin fotoğraf serüvenini anlattı. Ardından geleceğe yönelik beklentilerimizi anlattık ve 'Balkan Fotoğraf Merkezi kurulabilir mi?' 'Kurulursa nasıl olur?' sorusuna cevap aradık. Sonuçta bundan böyle bu buluşma her sene farklı bir ülkede yapılacak. Üç yılda bir Selanik'e uğrayacak. Ülkelerde fotoğraf üzerine faaliyette bulunan kurumlarla ilişkiye geçilecek.
İleriki yıllarda fotoğrafta bir 'Balkan' ekolünden söz edilebilir mi?
Borovalı: Küreselleşen dünyada artık ülke ekollerinin fazla önemi kalmıyor. Zaten girişimin amacı bir ekol oluşturmaktan ziyade Balkan fotoğrafçılarını aynı çatı altında bir araya getirmek.
Darıyerli: Türkiye'yle Balkan ülkeleri arasında kültürel ortaklık var ama bu üretime dönüşmüyor. Buluşmalar gerçekleştikçe
etkileşim artacak. İleride ekol olarak bir 'Balkan fotoğrafı'ndan söz edilebilir.
Balkanlar'daki kaotik ortam etkinlikteki fotoğraflara yansımış mı?
Borovalı: Konuların seçiminde bir yerellik vardı. Fotoğrafçılar ülkesinin gerçeklerini çalışmalarına yansıtmış. Vilademir Markoviç'in, birtakım taş bebeklerle Yugoslavya'nın savaş sonrası görüntülerini harmanladığı etkileyici bir sergisi vardı. Yunanistanın Alman işgaline karşı direnişini çekmiş olan Kostas Balafas'ın son dönem fotoğraflarını görme imkânı bulduk.
Darıyerli: Özellikle Kosova ve Yugoslavya'dan
gelen foto-jurnalist tarzı çalışmalar, savaşın insanlar üzerindeki etkisini çarpıcı bir biçimde yansıtıyordu.
Türkiye böyle bir birlikteliği üstlenebilir mi, ne dersiniz?
Darıyerli: Selanik Fotoğraf Merkezi devletten maddi destek alan bir dernek. Bizde İFSAK'ı düşünürsek kendi imkânlarıyla fotoğraf adına bir şeyler yapmaya çalışıyor. Bu çapta büyük bir organizasyon
için insan gücü var, maddi güç yok.
Borovalı: Selanik'in büyüklüğü çok elverişli bu iş için. Küçük değil ama çok büyük de değil. İstanbul gibi dev bir şehirde ilişkilerin kopukluğu biraz işi zora sokar gibi düşünüyorum. Bu seneki kriz de şevkimizi kıracak nitelikte. Bunun için iyi destek veren sponsorlara ihtiyaç var. Mesela benim sergime Yunanistan Olympic Havayolları sponsor olmasaydı orada olmam çok zordu. Ama inşallah yaparız.