Ballard 'Nuh Tufanı'nın peşinde

'Titanic' batığını gün yüzüne çıkaran sualtı arkeoloğu Robert Ballard'ın Karadeniz'de yaptığı araştırmalar National...

İSTANBUL - 'Titanic' batığını gün yüzüne çıkaran sualtı arkeoloğu Robert Ballard'ın Karadeniz'de yaptığı araştırmalar National Geographic Channel'da yayımlanacak. 29 Temmuz saat 21.00'de ilk gösterimi yapılacak 'Nuh Tufanı'nın Peşinde' adlı belgeselde Robert Ballard, 7 bin 500 yıl önce meydana geldiği düşünülen büyük sel faleketinin Nuh Tufanı olabileceğini konusundaki iddiaları ispatlamaya çalışıyor.
Colombia Üniversitesi'nin Lamart-Doherty Yer Araştırma Merkezi'nden iki bilim adamının
'Nuh Tufanı: Tarihi Değiştiren Olay Üzerine Yeni Bilimsel Buluşlar' adlı kitabında büyük sel felaketinin MÖ 5600 yıllarında meydana geldiğini iddia etmesi ve İncil uzmanlarının da Nuh Tufanı'nı için aynı tarihleri göstermesi Ballard'ın bu bölgede araştırma yapmasına sebep olmuş.
Oksijensiz sularda derinlik sarhoşluğu
Ancak Ballard bu araştırma için yıllarca Soğuk Savaş'ın bitmesini beklemiş. Ballard için Karadeniz, önemli bulguların olduğu bir yer. Çünkü Karadeniz'in oksijensiz sularında canlı yaşamaması denizin dibindeki antik batıkların bozulmadan yüzyıllarca kalmasını sağlamış: "Derin sularda oksijen bulunmadığı için tahtaları kemiren kurtlar yaşamıyor. Bunun sonucunda ölü bölge denilen derin deniz, antik gemi atıkları için bir zaman makinesi görevi görüyor; ahşap antik gemiler bu derinliklerde hiç bozulmadan kalıyor."
1996 yılında başlayan çalışmalar sonucunda büyük sel felaketinin Nuh Tufanı olduğunu kanıtlayan kesin kanıtlar henüz bulunmadı. Ama Ballard ve ekibi dört antik batığı ve 7 bin 500 yıl öncesine ait insanların yaşamlarına ilişkin pek çok bulguya ulaşmış. Ballard'a göre Nuh Tufanı'nın bir zamanlar göl olan ancak büyük sel felaketiyle iç denize dönüşen Karadeniz'de yaşandığını ancak 'zaman' gösterecek.