Bambaşka bir 19 Mayıs

Öyle sanıyoruz ki bu yılki 19 Mayıs kutlamaları pek bir renkli geçecek.

İSTANBUL - Öyle sanıyoruz ki bu yılki 19 Mayıs kutlamaları pek bir renkli geçecek. Hip Production'ın düzenlediği ve DJ dünyasının saygın isimlerinden DJ Digweed'in de katıldığı partinin yanı sıra, İstanbul gençliğini bir de 'Fujifilm Music Days Volume 6' bekliyor.
18-19 Mayıs tarihlerinde Maslak'ta
açılan ve İstanbul'un eğlence dünyasının yeni merkezi olmaya aday 'Venue'de gerçekleşecek organizasyonda cazın 'dâhi' gruplarından St. Germain, 'sampling' kültürünün en iyi örneklerinden Thievery Corporation ve dünyanın 12 radyo istasyonuyla aynı anda Radio Oxi-gen'da da (95.6) yayımlanan cazdan hip hop'a kadar pek çok türe yer veren 'Worldwide' adlı programdan tanıdığımız DJ Gilles Peterson ve MC Earl Zinger sahne alacak.
St. Germain saksofonda ve flütte Edouard Labor, keyboard'da Alexandre Destrez, vurmalı çalgılarda Edmondo Carneiro, trompette Pascal Ohse ile 'grubun beyni' diye nitelendirebileceğimiz Ludoviç Navarre'den müteşekkil. 1995 yılında, ilk albümleri 'Boulevard' ile müzik piyasasına atıldıkları günden beri yeni cazın akımının ilahı konumundalar.
Klasikleşmiş caz ve blues parçalarından
'sample' yapma modasını başlatan Fransız grubun tarzı için techno müziği ambient house, dub ve tabii ki caz ve blues ile karışımı diyebiliriz. St. Germain, 'Boulevard'dan tam beş yıl sonra, geçen yıl piyasaya sürdükleri ikinci albümleri 'Tourist', bir milyona yaklaşan satışıyla 'en çok satan caz albümü' olmayı başardı.
18 Mayıs'ta sahne alacak St. Germain'in yanı sıra müzik günlerinin 19 Mayıs akşamındaki konukları ise Washington'dan Thievery Corporation. Müzikteki 'post-acid house' sampling kültürünün sıkı bir yansıması. Rob Gazra ve Eric Hilton ikilisinden oluşan grup, 60'ların film ve su yüzüne çıkmamış
İtalyan ve İngiliz müziklerine tapıyorlar.
DJ Gilles Peterson geliyor
DJ Gilles Peterson da, 'Fujifilm Music Days Volume 6' kapsamında ülkemize uğruyor. 19 Mayıs akşamı performansına tanık olacağımız DJ, Radio Oxi-gen'da cumartesi akşamları yayımlanan 'Worldwide' programından tanıyoruz. Peterson'ın caz, R&B, latin, hip hop, funk, elektronik gibi pek çok türü birbirine bağlayan bir müzik tarzı var. Bilgi için Tel: 0212 274 81 43 (Kültür Sanat)


  ETİKETLER:

  İstanbul

  ,

  WASHINGTON

  ,

  caz

  ,

  19 Mayıs