Bankaların sanat zirvesi

İş Bankası 80. ve Yapı Kredi 60. kuruluş yıldönümlerini sergiyle kutluyor.
İlki Cumhuriyet, ikincisi Osmanlı ağırlıklı.

İSTANBUL - İş Bankası ve Yapı Kredi Bankası kuruluş yıldönümlerini sanat zirvesine dönüştürüyor. Yaz sıcağına teslim olan sanat dünyası, bu sergilerle bir anda hareketlenecek. Yapı Kredi Kültür ve Sanat Merkezi, Yapı Kredi Bankası'nın kuruluşunun 60. yıldönümünü, dört ayrı mekanda beş ayrı sergiyle kutlayacak. İş Bankası ise kuruluşunun 80. yıldönümünü
'Cumhuriyet'in İlk Ressamları' başlıklı sergiyle taçlandırıyor.
İş Sanat Kültür Merkezi Kibele Sanat Galerisi'nde 8 Eylül'de açılacak sergi Türk resim sanatının öncü isimlerine ışık tutuyor. Sergide Cumhuriyet dönemi Türk resminin ilk ustaları Şeref Akdik, Mahmut Cuda, Muhittin Sebati, Refik Epikman ve Cevat Dereli'nin toplam 60 eseri yer alacak. Ayrıca Cumhuriyet'in ilk yılında devlet bursuyla Avrupa'ya gönderilen ve kazandıkları deneyimle çağdaş Türk resminin temellerini atan bu ressamlarla ilgili belge ve fotoğraflar da sergide bulunuyor. Serginin bir başka önemi de Avrupa resim sanatında Rönesans'tan başlayan köklü gelenek ve yeni sanat akımlarıyla tanışan içe kapalı bir toplumun ressamlarının adım attıkları farklı kültürlerde yaşadıkları kültürel dönüşümü göstermesi.
Yapı Kredi'den beş sergi
Yapı Kredi Kültür Merkezi ise bankanın 60. yıldönümünü resim, fotoğraf ve kolleksiyon gibi beş sergiyle kutlayacak. Sergilere Kazım Taşkent Sanat Galerisi, Abdülmecid Efendi Köşkü, Yapı Kredi Kültür Merkezi Sermet Çifter Salonu ve Vedat Nedim Tör Müzesi ev sahipliği yapacak. İlk sergi 9 Eylül'de, Abdülmecid Efendi Köşkü'nde açılacak. Böylece yıllar sonra Abdülmecid Efendi Köşkü halka açılmış olacak. Sergide, Abdülmecid'in 37 yağlıboya tablosu ve 25 deseni yer alacak. Diğer dört serginin açılışı ise 10 Eylül'de. Yapı Kredi Bankası Koleksiyonu' ndan seçilen 1000 sikke, 'Altının İktidarı, İktidarın Altını/Yapı Kredi Para Koleksiyonu Altın Sikkeler' başlıklı sergi kapsamında Vedat Nedim Tör Müzesi'nde görücüye çıkacak. Vedat Nedim Tör Müzesi'nde sadece sikkeler olmayacak. Kanuni Sultan Süleyman'ın fethettiği Estergon Kalesi'nin sancağı da müzede görülebilecek.
Kazım Taşkent Sanat Galerisi ise kimliği üzerinde hâlâ tartışmalar sürmekte olan Siyah Kalem'in eserlerine ev sahipliği yapacak. 'Ben Siyah Kalem/İnsanlar ve Cinlerin Ustası' başlığıyla sunulan sergide Siyah Kalem'in, şamanizmle İslam dininin birbiriyle kaynaştığı dönemde gündelik yaşamı resmettiği eserleri yer alacak.
Beşinci sergi ise Alman fotoğrafçı Stefan Moses'in 'Alman Yaşamı' başlıklı çalışmasından oluşuyor. Sermet Çifter Salonu'nda açılacak olan, Moses'in İkinci Dünya Savaşı sonrası Alman toplumunun panoramasını çizmeye çalıştığı sergi 'Almanlar-Batı', 'Almanlar-Doğu', 'Büyük Yaşlılar', Aynadaki Görüntüler', 'Sanatçılar Maske Yapıyor', 'Alman Toplumu' gibi bölümlerden oluşuyor. Moses'in sergisi ise 6 Ekim'e kadar açık kalacak.
Beş mekânda altı sergi birden
Abdülmecid Efendi resim sergisi 9 Eylül-1 Ekim, Abdülmecid Efendi Köşkü.
'Altının İktidarı, İktidarın Altını/Yapı Kredi Para Koleksiyonu Altın Sikkeler' 10 Eylül-28 Şubat Vedat Nedim Tör Müzesi.
'Al Yeşil Gölge/Estergon Sancağı' 10 Eylül-28 Şubat Vedat Nedim Tör Müzesi.
Stefan Moses 'Alman Yaşamı' 10 Eylül-6 Ekim Yapı Kredi Sermet Çifter Salonu.
Siyah Kalem 'Ben Siyah Kalem/İnsanlar ve Cinlerin Ustası' 10 Eylül-20 Ekim
Kazım Taşkent. Tel: 0212 252 47 00
Cumhuriyet'in İlk Ressamları 8 Eylül-29 Ekim İş Sanat Kültür Merkezi Kibele Sanat Galerisi. Tel: 0212 316 15 80
(Kültür Sanat)