Barbaros'un Aspendos seferi

Barbaros'un Aspendos seferi
Barbaros'un Aspendos seferi

Dün akşam ?Aida? operasıyla başlayan Aspendos Opera Bale Festivali, 1 Temmuz?a kadar sürecek.

Görkemli Aspendos Antik Tiyatrosu'nda yapılan 17. Aspendos Opera Balesi Festivali, Tokyo ve Makedonya Baleleri ile Berlin Radyo Korosu'nu ağırlıyor. Festivalin kapanışında İstanbul 2010 projesi 'Barbaros' sahnelenecek

ANTALYA - Dün gece başlayan 17. Aspendos Opera Bale Festivali bu yıl, Tokyo ve Makedonya Balesi ile Berlin Radyo Korosu gibi önemli toplulukları ağırlayacak. Toplam sekiz etkinliğin yapılacağı festival, her zaman olduğu gibi Verdi’nin ‘Aida’ operası ile başladı. Ankara Devlet Opera ve Balesi (DOB) yapımı olarak dün gece Aspendos Antik Tiyatrosu’nda sahnelenen ‘Aida’yı Vincenzo Grisostomi Travaglini yönetti.
1 Temmuz’a kadar sürecek festivalin ikinci temsilini yine Ankara DOB yapacak. 11 Haziran’da sergileyeceği gösteri A. Dumas’nın ‘Üç Silahşorlar’ olacak. İstanbul DOB da festivale 14 Haziran’da ‘Carmen’le katılacak.
Japonya’dan Tokyo Balesi, 17 Haziran’da Mozart’ın ‘Don Juan’, Teodorakis’in ‘Yunan Dansları’ ve Ravel’in ‘Bolero’yu efsane koreograf Maurice Bejart yorumuyla sahneleyecek.
Festivalin bir diğer yabancı konuk topluluğu Berlin Radyo Korosu çeşitli ülkelerden opera yıldızları ve Antalya, Mersin, Samsun operalarından gelen toplam 500 koro sanatçısıyla Aspendos Antik Tiyatrosu’nda ihtişamlı bir  ‘Carmina Burana’ konseri verecek. Konser 19 Haziran Cumartesi akşamı gerçekleşecek.
Makedonya Opera ve Balesi ise, Verdi’nin ‘Rigoletto’ operasıyla 23 Haziran Çarşamba akşamı Aspendos’ta olacak.
Romantik opera repertuarının örneklerinden, ünlü Alman besteci Richard Wagner’in ‘Uçan Hollandalı’ operası, İzmir DOB prodüksiyonu olarak 26 Haziran’da sahnelenecek. 
Festivalin kapanış konseri ise DOB Genel Müdürlüğü projesi olan ‘Barbaros Dans Prodüksiyonu’ ile yapılacak. İstanbul 2010 projesi olarak sahnelenecek gösteri Barbaros Hayrettin Paşa’nın hayatını ve 16. yüzyılda Akdeniz’deki Türk deniz akıncılığını çağdaş dans üslubuyla anlatıyor. Kentin denizle olan dokusunu ve çağdaş yaşamda İnsan-su ilişkisini tarihsel bağlantılarla işleyen gösteride İstanbul, Ankara, İzmir ve Samsun DOB dansçıları rol alıyor. (anka)