Barbie bebeklerin Romalı atası o olabilir

Küçük kız mumyasının yanında bulunan Roma döneminden kalma oyuncak bebek, Barbie bebeklerin atası olabilir. / Ayşe Bursalı

1964’te Roma’nın Grottarossa bölgesinde bir inşaatta çalışan işçiler, içinde 8 yaşında Romalı bir kızın mumyası ile başka buluntular olan bir lahit buldu. Roma’da mumya bulunması oldukça nadir bir olaydı. Grottarossa mumyası da o zamana dek bütün Roma’da bulunan ikinci mumya olmuştu. Grotarossa mumyası hala o dönemden yani MS. 2. yüzyıldan günümüze ulaşan tek mumya…

Fakat lahitteki buluntulardan biri, mumyadan bile daha ilginçti: MS. 2. yüzyıla tarihlenen, eklemleri oynayan bir oyuncak bebek.

Oyuncak bebek tahtadan gibi gözükse de aslında koyu renkli fildişinden yapılmış ve bu sayede korunabilmiş. Koyu renkli fildişinin tahtaya benzer damarları bulunuyor.

Oyuncak bebeğin yüzündeki çok ince ve nazik detaylar, yapılmış saçı ve yuvarlak kalçaları, oymacının muhteşem yeteneğiyle birlikte, o dönemin ideal güzellik standartlarını da gözler önüne seriyor.

Grottarossa mumyasının yanında bulunan diğer buluntularla birlikte bu oyuncak da, Palazzo Massimo’daki Milli Roma Müzesi’nde sergileniyor.

/Mark Cartwright
Oyuncağın bulunduğu Grottarossa Mumyası .Mummies, Disease and Ancient Cultures sitesinden...
Grottarossa mumyasının mücevherleri


    ETİKETLER:

    Roma