Barenboim 450 yıllık orkestrayla geliyor

Barenboim 450 yıllık orkestrayla geliyor
Barenboim 450 yıllık orkestrayla geliyor
Efsane şef Daniel Barenboim, 450 yıllık geçmişiyle dünyanın en eski ve saygın orkestralarından Staatskapelle Berlin'le birlikte 15 Mayıs'ta İstanbul'da.

Hem piyanist hem de şef olarak klasik müziğin zirvesinde yer alan Daniel Barenboim, 450 yıllık geçmişiyle dünyanın en eski ve saygın orkestralarından Staatskapelle Berlin’le birlikte İstanbul ’a geliyor. 9 Grammy ödüllü Barenboim yönetimindeki Staatskapelle Berlin, İKSV organizasyonuyla 15 Mayıs Perşembe akşamı Zorlu Center PSM’de sahneye çıkacak. Staatskapelle Berlin, İstanbul konserinde iki bölümünü seslendireceği Wagner’in ‘Tristan ve Isolde’sini ilk kez 1876’da bestecisinin yönetiminde çalmıştı. Wagner’in Tannhauser kaydıyla Grammy ödülü kazanan Staatskapelle Berlin, konserde yine Wagner’in ‘Nürnbergli Usta Şarkıcılar Uvertürü’nü de yorumlayacak. Konser programında ayrıca, Elgar’ın 2. Senfonisi de yer alacak. Prestijli The Guardian gazetesinin “Daniel Barenboim ve Staatskapelle Berlin yüksek beklentileri karşılamakla kalmıyor, onların çok ötesine geçiyorlar” yorumu konserin bu yılın unutulmaz İstanbul konserlerinden biri olacağına dair ipuçları veriyor.
1570’te bir saray orkestrası olarak kurulan Staatskapelle Berlin’in Berlin Devlet Operası ile işbirliği ise 1742 yılında başladı. Gaspare Spontini, Felix Mendelssohn Bartholdy, Richard Strauss, Erich Kleiber ve Herbert von Karajan gibi zamanının en büyük şefleriyle çalışan orkestranın genel müzik direktörlüğünü 1992’den beri Daniel Barenboim yürütüyor.
İlk albümünü 12 yaşında çıkaran Arjantin doğumlu Barenboim, 1962 yılında ilk kez İsrail Senfoni Orkestrası’nı yönettiği günden bu yana piyanistliğinin yanı sıra dünyanın önde gelen orkestraları tarafından aranan bir şef oldu. Paris Orkestrası’nda birinci şef (1975-1989), 1992’de orkestra müzisyenlerinin oylarıyla yaşam boyu onursal şefi seçildiği Chicago Senfoni Orkestrası’nda müzik direktörü (1991-2006), Berlin Devlet Operası’nda sanat direktörü (1992-2002) olarak görev yaptı. 2007’den 2013’e kadar La Scala Operası’nın müzik direktörlüğünü üstlendi. 1999 yılında edebiyat profesörü Edward Said ile birlikte İsrail ve Arap ülkelerinden genç müzisyenleri bir araya getiren Doğu-Batı Divanı Orkestrası’nı kuran Barenboim, orkestrayla birlikte 2005’te Filistin’in Ramallah kentinde tarihi önem taşıyan bir konser gerçekleştirmişti. Konserin biletleri 22 Şubat’ta satışa sunulacak.