BarışaRock'ın zafer yılı

BarışaRock'ın zafer yılı
BarışaRock'ın zafer yılı

Sakin?in de sahneye çıkacağı BarışaRock, her zamanki gibi Sarıyer Mehmet Akif Piknik Alanı?nda. FOTOĞRAF: SERKAN TAYCAN FOTOĞRAF: MUHSİN AKGÜN

Rock'n Coke'a karşı doğan BarışaRock, Rock'n Coke iptal edilmesine rağmen yoluna devam ediyor. 9-10 Ağustos tarihlerinde yapılacak festivale 3 YTL'lik dayanışma rozeti satın alarak girmek mümkün

İSTANBUL - Rock’n Coke ‘uygun ‘line-up’ın bulunamadığı’ gerekçesiyle bu yıl iptal edildi ama altı yıl önce Rock’n Coke’a karşı doğan BarışaRock festivali, yoluna emin adımlarla devam ediyor. BarışaRock bu yıl 9-10 Ağustos tarihlerinde her zamanki yerinde, Sarıyer Mehmet Akif Ersoy Piknik Alanı’nda yapılacak.
‘Savaşa, işgale, milliyetçiliğe, ırkçılığa, küresel ısınmaya karşı’ alt başlığıyla düzenlenen festivale giriş için kapıda 3 YTL’lik dayanışma rozeti satın almak yeterli olacak. Festivalin çadır alanının 8 Ağustos Cuma akşamından açılacağını da hatırlatalım.
Festival kapsamında Ana Sahne’de cumartesi günü sırasıyla Kırmızı Nokta, Kaçak, Human Harvest, Ahibba, Serap Yağız, Suların Uğultusu, Smyrname, Zardanadam, Bajar/Vedat Yıldırım, 45’lik Şarkılar, Gren, Sakin, Mor ve Ötesi ile Heavy Cross (Gürcistan) sahneye çıkacak. Ana Sahne’nin pazar günkü konukları ise sırasıyla Ferec, Ayılar, Ehli Keyf, DDR, RockA, Dinar Bandosu, Teneke Trampet, Marsis, Konqistador (Avustralya), Hakan Kurşun, Kramp olacak.
Alternatif Sahne’de cumartesi günü Koptu Kervan, Karate Kid, Demet Sinel, DJ Merve Erol, Dembedem, Sultan Tunç, Change of Plans, Feryal Öney, Gevende, Mahşeri Cümbüş (Tiyatro Sporu) pazar günü Hayvanlar Alemi, Iya Wanes, Genç Cazcılar/Ferhat Öz, Genç Cazcılar/Evo Trio, Cümbüş Cemaat, Elektronik Mini Festival/ Sona, Automat ve Diskötek seyirciyle buluşacak.
BarışaRock bu yıl kapılarını rap’e de açıyor. Festivalde BarışaRap Contest: ‘Globalizm’  başlığı altında 10 Ağustos Pazar saat 14.00’te Sultan Tunç Hip Hop Atölyesi tarafından bir rap yarışması düzenlenecek. 

BarışaRap da var
Sadece müzikle değil, tiyatro, sinema, sanat atölyeleri, oyunlar ve söyleşilerle duyarlılık oluşturulmaya çalışılacak festivalde ‘Nükleere Karşı Sanat’, savaş karşıtlığı ve özgürlük üzerine çeşitli sanat projeleri üreten 57 ülkeden 255 sanatçının yer aldığı Artists For Peace topluluğunun ‘Savaşın Dehşeti’ adlı çalışması, dijital duvar resmi ‘DIGIMURAL’, Filistin işgalini teşhir eden fotoğraflardan oluşan sergi, gençlerin kimlik farkı gözetmeksizin bir araya gelerek sohbet edebildikleri bir ortam yaratma niyetiyle doğan Sosyal Haklar Kıraathanesi ile kağıttan turna yapımı, uçurtma, bileklik ve pankart atölyeleri yer alacak. Festivalde ayrıca ‘Travestiler’, ‘Agos’tan Filmler’, ‘Kazım Koyuncu’, ‘BarışiçinSinema’, ‘1 Mayıs 2008’ gibi çok sayıda belgesel de gösterilecek. (aa, Kültür Sanat)