Barışın sesi yükselecek

Barışarock'çılar bu yıl 21-22 Ağustos tarihlerinde savaş karşıtları ve rock'severlerle yeniden buluşuyor. Bu yılki Barışarock'ta yerli ve yabancı toplam 42 grup/şarkıcı katılacak.

İSTANBUL - Barışarock'çılar bu yıl 21-22 Ağustos tarihlerinde savaş karşıtları ve rock'severlerle yeniden buluşuyor. Bu yılki Barışarock'ta yerli ve yabancı toplam 42 grup/şarkıcı katılacak. Binlerce insan, Sarıyer Mehmet Akif Ersoy Parkı'nda (geçen yılki yerin az ilerisi) bu yıl da barış isteyip, savaş karşıtı şarkılar söyleyecek. Geçen yıl Türk rock müziğinin efsane isimlerinin yanı sıra, İngiltere ve Lübnan'dan da toplulukların sahne aldığı festival tamamen gönüllü katkılarla düzenlenmiş, müzisyenlerden, organizasyon çalışanlarına kadar kimse ücret talep etmemişti. Barışarock bu yıl kaldığı yerden, "Paraya, savaşa ve tekellere muhtaç olmadığımızı geçtiğimiz yıl ispatladık. Bu yıl yeniden, daha yüksek sesle; savaşa ve temsilcilerine haykıralım: Dünyamızdan ve müziğimizden elinizi çekin" demeye hazırlanıyor.
Yalnız müzik değil, her şey
Festivali düzenleyen ekibe bir kulak verecek olursak: "Öyle boş boş oturup müzik dinleyip, meşrubat içmeyeceğiz. Resim yapacağız, karikatür çizmeyi öğreneceğiz, kocaman bir duvara grafiti yapacağız belki de hayatımızda ilk kez. Tiyatroya hazırlayan dramalarda oynayacağız, güneş rakı burcuna girince şiir atölyesinde romantikleşeceğiz... Gece ise açık hava sinemasına geçeceğiz ve süpriz film ve belgeseller seyredeceğiz. Bu arada müzik hep fonda olacak, dostlar hep yanı başımızda."
Moğollar, Akın Eldes, İhtiyaç Molası, Vedat Sakman ve Gür Akad'ın başını çektiği yerli isimlerin yanı sıra konser performansı dillere destan heavy metal camiasının dokunulmazlarından Abraxas; uzun yıllardır sürgünde yaşayan etnik-rock'çı İran'ın Cem Karaca'sı Cavit Murtezaoğlu; Kafkas ezgileriyle heavy metal yayan Gürcistan'dan Crush'ın da aralarında olduğu yabancı grup/şarkıcılar da barış için çalıp söyleyecek. E, bundan iyisi?
Biletleri, 'www.ideefixe.com'dan satın alabilirsiniz. Ayrıntılı bilgi için internet adresi: www.barisarock.orgProgram
21 Ağustos Cumartesi
Stuka, Feather Fall, High Way, Arka Bahçe, Moribund Oblivition, IQ, Unplayed, Kep, Yolgezer, False in Truth, Abraxas, Kronik, Karakutu (Turgut Berkes), Anima, Çamur, Siya Siya Band, Zardanadam, Tibet Ağırtan, Gökalp Baykal, Işığın Yansıması ve İhtiyaç Molası

22 Ağustos Pazar
Flash Royal, Sypo, Teneke Trampet, Sakin, Dirty Black, İnfected, Karakedi, Oyuncak Araba, Karagüneş, Pilli Bebek, Soul Sacrifice, Gür Akad, Crush, Objektif, Version Forward, Vedat Sakman, Metro, Akın Eldes, Cavit Murtezaoğlu, Moğollar ve Cem Karaca Yol Arkadaşları
(Kültür Sanat)