Başka bir edebiyat tasavvuru

Başka bir edebiyat tasavvuru
Başka bir edebiyat tasavvuru
Edebiyat dünyasına yeni bir dergi katıldı. Adını Cemal Süreya'nın Sıcak Nal kitabından ve şiirinden alan dergi iki ayda bir yayımlanacak. Yasakmeyve

STANBUL - , Yasakmeyve Siyah ve Eşik Cini dergilerini de yayımlayan Komşu Yayınları bünyesinde hazırlanan Sıcak Nal’ın genel yayın yönetmeni Süreyya Evren. Yayın kurulunda Ali Karabayram, Cem Akaş, Bülent Usta ve Enver Ercan yer alıyor. Sıcak Nal, 2010’ların yeni edebiyat dilini, 2000’lerde yaşanan gelişmeleri edebiyatta görünür kılmayı amaçlıyor. Öykü ve romana ağırlık vererek yola koyulan dergi, ilk sayısında Türkiye’de başka bir öykü de yazıldığını göstermeye çalışıyor. “Başka bir edebiyat tasavvuru mümkün” düsturunu benimseyen Sıcak Nal, Cemal Süreya’nın sıklıkla sözünü ettiği ‘edebiyatta yeni bir aşırılığa ihtiyaç olduğu’ fikrinin altını çiziyor.
Ali Teoman, Faruk Ulay, Cem Akaş, Aslı Tohumcu, Süreyyya Evren ilk sayıda öyküleriyle yer alan isimlerden birkaçı. Ayrıca Mario Levi ile yapılmış bir söyleşi de var. Dikkat çeken bir yazı da Zeynep Arıkan’ın Orhan Kemal’in ‘Bereketli Topraklar Üzerinde’ romanında Kürtleri tartıştığı incelemesi. (Kültür Sanat)