Başka Sinema Oscar'da coştu!

Başka Sinema Oscar'da coştu!
Başka Sinema Oscar'da coştu!
'Yıl boyu süren festival' sloganıyla senamasal niteliği yüksek filmleri alternatif bir dağıtım modeliyle gösterime sokan Başka Sinema, Oscar'ın da yıldızı oldu! Başka Sinema kapsamında gösterime giren/girecek, aralarında 'Birdman', 'Whiplash', 'Leviathan', 'Mr. Turner', 'Gece Vurgunu', 'Salma' ve 'İki Gün Bir Gece'nin de olduğu 11 film 87. Oscar ödüllerinde tam 32 adaylık elde etti.

BAŞKA SİNEMA FİLMLERİNİN OSCAR ADAYLIKLARI

*Şubatta Başka Sinema’da ve !f İstanbul’da izleyeceğimiz ‘Birdman/ Cehaletin Beklenmeyen Erdemi’, en iyi film dahil 9 dalda adaylıkla Oscar’ın en büyük favorisi: En iyi film, yönetmen (Alejandro Gonzalez Inarritu), orijinal senaryo, erkek oyuncu (Michael Keaton), yardımcı erkek oyuncu (Edward Norton), yardımcı kadın oyuncu (Emma Stone), görüntü yönetmeni, ses kurgusu, ses miksajı.

87. Oscar'da Inarritu ile Anderson kapışması*30 Ocak’ta Başka Sinema’da gösterime girecek ‘Foxcathcher’, en iyi yönetmen (Bennett Miller) dahil 5 dalda Oscar’a aday: Yönetmen (Bennett Miller), orijinal senaryo, erkek oyuncu (Steve Carell), yardımcı erkek oyuncu (Mark Ruffalo) ve makyaj.


*Başka Sinema’da bugün gösterime giren Damien Chazelle’nin yönettiği ‘Whiplash’, en iyi film dahil 5 dalda Oscar adayı: En iyi film, yardımcı erkek oyuncu (J.K. Simmons), uyarlama senaryo, kurgu, ses miksajı.

*30 Ocak’ta Başka Sinema’da gösterime girecek Mike Leigh’in ‘Mr. Turner’ı, en iyi görüntü dahil 4 dalda Oscar’a aday: Görüntü yönetmeni, müzik, kostüm tasarımı, yapım tasarımı.

Fatih Özgüven yazdı. "Asgari seyirci mutluluğu..."* En iyi film ve orijinal şarkı (Glory- Common ve John Legend) dallarında Oscar adayı ‘Selma/ Özgürlük Yürüyüşü’, şubatta Başka Sinema kapsamında gösterime girecek.


* Yakında Başka Sinema’da gösterime girecek ‘Nightcrawler/ Gece Vurgunu’, orijinal senaryo dalında Oscar adayları arasında.


* Başka Sinema’da gösterime giren Dardenne Kardeşler’in filmi ‘İki Gün ve Bir Gece’deki (TwoDaysOneNight) performansıyla Marion Cotillard, en iyi kadın oyuncu dalında Oscar’a aday oldu.


* Yakında Başka Sinema’da ve !f İstanbul’da izleyeceğimiz Japon animasyonu ‘Prenses Kaguya Masalı’, en iyi animasyon dalında Oscar’a aday.


* 30 Ocak’ta Başka Sinema kapsamında izleyiciyle buluşacak ‘Timbuktu’, yabancı dilde en iyi film dalında Oscar adayları arasında.


* Bugün gösterime giren ‘Leviathan’ yabancı dilde en iyi film dalında Oscar adayı.


* En iyi belgesel dalında aday ‘The Salt of the Earth’ filmi de yakında Başka Sinema’da gösterime girecek.