Başkent'te Bolşoy krizi

Bolşoy Balesi'nin önceki akşam Bilkent Odeon'da gerçekleştirdiği ilk gösteri olaylı geçti.

ANKARA - Bolşoy Balesi'nin önceki akşam Bilkent Odeon'da gerçekleştirdiği ilk gösteri olaylı geçti. Önce protokol krizi yaşandı sonra Rus menejerle Türk organizatör arasında ücret konusunda anlaşmazlık çıktı, jandarma müdahele etti.
20'nci yüzyılın en önemli Rus koreograflarından Yuri Grigorovich'in gözetiminde izleyiciyi selamlayan grubun gösterisinde, Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Aleksandr Lebedev, salonda protokoldeki yerine oturamayınca salonu terk etti.
Jandarma araya girince...
Gösterinin birinci perdesinin sonunda Rus menejer, Bolşoy Balesi'ni Türkiye'ye getiren Medyakom Tanıtım şirketinin yetkilileri ile ücret yüzünden tartıştı ve gösteriyi bitirme kararı aldı. Otobüsleri salonun önüne çağıran Rus menejer, jandarmanın olaya müdahele etmesi ve yasal işlem başlatacağını bildirmesi üzerine bale çalışanlarına salona dönmeleri talimatını verdi.
Salonda hiçbir şeyden haberi olmadan yaklaşık 50 dakika bekleyen izleyicilere, bu süre içerisinde açıklama yapılmadı.
İzleyiciler, gecikme nedeniyle Bolşoy Bale'sini ıslık ve alkışlarla protesto etti. Tarafların anlaşması üzerine gösterim yeniden başladı ve seyirciye teknik bir arıza dolayısıyla gösterime başlanamadığı
anonsu yapıldı.
Gösteriyi Yargıtay Başkanı Sami Selçuk, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal da izledi.