Başrol dayanışmanındı

Başrol dayanışmanındı
Başrol dayanışmanındı
Oyuncular Sendikası ve tiyatrocular ara vermeden attıkları yaratıcı sloganlarla yürüdü 1 Mayıs alanına. Şenlikli kortejin arasındaydık
Haber: BAHAR ÇUHADAR - bahar.cuhadar@radikal.com.tr / Arşivi

İşçilik, telif ve emeklilik hakları için mücadele eden oyuncular, Şehir Tiyatroları’ndaki yönetmelik değişikliğine ve Başbakan’ın ‘Tiyatroları özelleştireceğiz’ açıklamasına karşı örgütlenen tiyatrocular ile “Seyirci kalma tiyatrona sahip çık!” davetine icabet eden seyirciler sabah 9 itibariyle Şişli’de buluştu.
Yaklaşık 1000 kişilik kortejin ön sırasında önceki 1 Mayıs’ların tanıdık simalarından Tarık Akan, Rutkay Aziz, Mehmet Ali Alabora, Şebnem Sönmez, İlyas Salman, Mustafa Alabora, Ayten Uncuoğlu, Erkan Can, Janset gibi isimleri görmek sürpriz değildi elbette. Farklı olan, Oyuncular Sendikası ve tiyatroculardan oluşan yürüyüş kolunun hiç olmadığı kadar kalabalık ve coşkulu oluşuydu.
Hemen önlerinde yerlerini almış Fenerbahçeli taraftarlar, oyunculara “Cemaat elini sanattan çek!” sloganıyla selam çaktıktan ve kameralar dağıldıktan sonra Taksim Meydanı’na doğru sesi neredeyse hiç kısılmadan süren yürüyüş başladı. Grubu koordine etmeye çalışan Şebnem Sönmez ve Mehmet Ali Alabora önde; Cengiz Bozkurt ve İlyas Salman tuttukları pankartla arkalarında; Tolga Savacı, Sinan Tuzcu, Özgür Çevik, Devin Özgür Çınar, Sezgi Mengi, Serdar Orçin, İstanbul Şehir Tiyatroları Sanatçıları Derneği (İSTİŞAN) üyeleri, alternatif tiyatro mekânlarından oyuncular, konservatuvar öğrencileri ve Şehir Tiyatroları Seyirci Platformu biraz daha geride bu şenlikli kortejde yerlerini almıştı. Davulları, zilleri, düdükleri, tefleri, boyalı yüzleri , kostümleri, masklarıyla…
Başbakan Erdoğan’ın Muhsin Ertuğrul’un önündeki eylem için söylediği iddia edilen “Bir avuç serseri toplanmış” sözlerine, yürüyüş boyunca bol bol yanıt geldi: “Serseriler burada Tayyip nerede?” Sloganlara sık ara veren bir kortej değildi; neredeyse hiç sessiz an yaşanmadı. “Cemaat elini tiyatromdan çek”, “Korkuya karşı özgür tiyatro”, “Tayyip pabucu yarım çık dışarıya oynayalım”, “Tiyatro halkındır Tayyip’in değil”, “Artık başrol dayanışmanın”, “SSK da haktır”, “Biz oyun oynamıyoruz”, “Tiyatro faşizme mezar olacak”, “ Sinema emekçisi köle değildir”, “ Dünya yerinden oynar oyuncu birlik olsa” sloganları yükseliyordu sık sık.
Ortam bu kadar ‘meşhur’ simayla dolu olunca, sağlı sollu yanaşıp ‘tanıdığı dizi oyuncusuyla’ fotoğraf çektirmek isteyenlerin sayısı da çok oldu haliyle. Kendi kortejinden ayrılıp, elinde dahil olduğu grubun bayrağı, “Ay şu bizim dizide oynamıyor muydu? Yok, yok benzettim…
Aa reklamda oynuyordu di mi?”
mırıltılarıyla yürüyen, aralarda da gür sesle “Korkuya karşı özgür tiyatro!” sloganlarına katılanlarla çevriliydi kortej.
Hrant Dink’in katledildiği Agos gazetesinin önüne gelindiğinde dakikalarca “Faşizme inat kardeşimsin Hrant”, “Hrant’a selam oyuna devam” sloganları atıldı, Agos çalışanları onları balkondan selamladı. Oyuncular Taksim Meydanı’na McDonald’s binasının üstüne dizilmiş, yeni gelenleri izleyen eylemcilerin alkışları eşliğinde giriş yaptı. Duvarın üstünden alanı izleyen kalabalık da bir anda “Seyirci kalma, tiyatrona sahip çık” sloganına katılıverdi… Sanki ‘halktan kopuk, despot aydınlar’ halktan o kadar da kopuk değildi…

‘Oyuncu da işçidir, bizim de bayramımız’
Mehmet Alİ Alabora: Çok iyi hissediyoruz, sendikal mücadelemizle ilgili mesajlarımız var. Tiyatro alanında olanlarla ilgili birçok mesajımız var. 

Erkan Can: Kalabalığız, bu sene daha örgütlüyüz. Sanat özgür yapılmalı, eğer demokrasiden bahsediyorsak.
Ayten Uncuoğlu: Çok keyifli hissediyorum dayanışma içinde olmaktan. Ve tabii ki mutsuz hissediyorum, olanlardan… 

Tolga Savacı: Gayet keyifli, inşallah bu sesler duyulur. Tiyatrocular için üzücü bir olay yaşandı. Bizim de BİROY olarak telif çalışmalarımız sürüyor. Sinema çalışanlarının yıllardır hem emeklilik, hem sigorta sorunları vardı. İnşallah iyi olacak. 

Cengİz Bozkurt: Böyle böyle büyüyeceğiz inşallah. Sektörümüzün başrol oyuncusu haline geleceğiz. Hem şartlarımızı düzelteceğiz, hem 4A’lı olacağız. İşçi statüsüne geçmeye çalışıyoruz. Bu da bizim bayramımız. 

İlyas Salman: Yan yana gelmeden üzerimize gelen koyu karanlık, yeşil İslami faşizmi engelleyemeyeceğiz. Bu hayatın her alanında mücadele demektir. İnsanların hayvan pisliğinden arpa toplayarak kurtardığı bu ülkeyi gerici faşizme teslim etmeyeceğiz. (Fenerbahçe atkısıyla ilgili) Fenerbahçeliler genelde devrimcidir zaten. Tabii ki Galatasaray ’ın da Beşiktaş ’ın da Trabzonspor’un da emekten yana olanı vardır. Bütün Fenerbahçelileri devrimci birliğe davet ediyorum. 

ŞEBNEM SÖNMEZ: Beklediğimizden de güzel oldu. Bundan daha iyisi 4A olarak kodlanmış sosyal güvenlik yasasıyla çalıştığımızda olacak. 

ÖZGÜR ÇEVİK: Oyuncular Sendikası olarak 1 Mayıs’ta işçilik haklarımızı ve tiyatro haklarımızı savunmaya geldik buraya. Tüm dünyanın İşçi Bayramı kutlu olsun, çok mutluyum. 

Devİn Özgür Çınar: Biz de işçiyiz, bayramımızı kutlamaya geldik. Bütün işçilerin bayramı kutlu olsun. Geçen sene kuruldu Oyuncular Sendikası. Bugün 1000 kişiyiz. Bu beni gerçekten çok mutlu eden bir şey. 

Serdar Orçİn: Bu sene berbat bir zaman dilimi yaşıyoruz. Oyuncular Sendikası’yla yürüttüğümüz eylemin önemli noktalarından biri bugün. Bu Şehir Tiyatrosu’nun meselesi olmaktan çoktan çıktı. Başbakan’ın açıklamasıyla bambaşka bir yere döndü. Tiyatroyu özelleştirmek demek, kapatmak anlamına da geliyor aslında. Dileğimiz bir sanat platformu oluşturup, bunun sanata karşı yapılan bir şey olduğunu halka da duyurup buna karşı bir tepki geliştirmeye çalışıyoruz. 

TOLGA YETER (İSTİŞAN): Beklediğimiz gibi oldu. Olmaya da devam edecek. Bir avuç serseri olarak bildiğimiz yolda ilerleyeceğiz.