Başrolünde Kars'ın oynadığı film

Başrolünde Kars'ın oynadığı film
Başrolünde Kars'ın oynadığı film

Görüntü yönetmeni Florent Herry, yapımcı Ömer Atay, Türkü Turan, Reha Erdem ve Sermet Yeşil?den oluşan ?Kosmos? ekibi (soldan sağa). fotoğraf: AA

Reha Erdem'in Kosmos'u dün Berlin Film Festivali'nde gösterildi. Erdem, filmin geçtiği Kars'la ilgili sorulara 'kurduğum hayalin tüm malzemesi orada var' dedi. Bu arada Kaplanoğlu'nun 'Bal'ı, yıldız listesinde üçüncü sırada
Haber: ERMAN ATA UNCU / Arşivi

BERLİN - Film Festivali, ‘Bal’dan sonra Türkiye’den ikinci filmini de bu sabah görücüye çıkardı. Panorama bölümünde gösterilen Reha Erdem filmi ‘Kosmos’un festivaldeki biletlerinin şimdiden tükendiğini belirtmekte fayda var. Altın Portakallı ‘Kosmos’un basın gösteriminde Reha Erdem’in yanı sıra daimi görüntü yönetmeni Florent Herry, başrol oyuncusu, yani Kosmos rolündeki Sermet Yeşil, onun aşkı Neptün’ü canlandıran Türkü Turan ve yapımcı Ömür Atay vardı. 

Görüntüleri dikkat çekti
Hikâye, mucizeler gerçekleştiren dervişimsi bir hırsızın, dışarıya kapalı bir hayatın hüküm sürdüğü kente gelişi üzerine. Bu hikâyeye gerçeküstü zemini sağlayan Kars, tabii ki basın toplantısının da odağındaydı. Reha Erdem, şehirle ilgili gelen ilk soruya Kars’ın tabii ki filmde göründüğü kadar harap olmadığını ama Kosmos için kurdukları hayalin tüm malzemesini barındırdığını ifade etti. Yönetmenin “Benim hep yapmaya çalıştığım, filmin kendi zamanının olması” sözleri, ‘Kosmos’un zamandan mekândan bağımsız hayal dünyasını yansıtan bir başka açıklamaydı. Tabii moderatör burada pası, görüntü yönetmeni Florent Herry’ye attı. Herry de bu gerçeküstü dünyayı kurmak için, Kars’ın gri tonlarından faydalandığını iç mekânlarda renkleri iyice öldürüp insanlara odaklanmayı seçtiğini söyledi. Yani Reha Erdem, her zaman olduğu gibi hikâyesi için, gerçekliğe bağlı kalmayan ama kendi mantığı olan bir dünya kuruyor. Ve bu dünyaya girmek, oyuncular için de farklı bir çalışmayı gerektirmiş. Sermet Yeşil, canlandırdığı Kosmos için, “Benzeri olmayan bir karakter, şablon değil” dedi. Replikleri tamamen dini metinlerden alınma bir rolü canlandırırken zorlandığını da sözlerine ekledi.
Bu arada geçen gün galası yapılan yarışma filmi ‘Bal’a gelen ilk tepkileri de bugün görme fırsatımız oldu. Bal, festivali günbegün değerlendiren Screen’in yıldız listesinde üçüncü sırada. Dün gösterimi yapılan Afgan - Alman yönetmen Burhan Qurbani’nin Almanya’daki üç Müslüman gencin hikâyesini aktardığı ‘Shahada’ da eleştirmenlerin dikkat çektiği filmler arasında.