Baştan yaratılan 'Hayal Meyal' anılar

Baştan yaratılan 'Hayal Meyal' anılar
Baştan yaratılan 'Hayal Meyal' anılar
Haber: DERİN PARKAN / Arşivi

SERGİ
‘Hayal Meyal’,
10 Mart’a kadar Galeri Zilberman’da.Türkiye ’deki ‘Hayal Meyal’ adındaki ilk kişisel sergisini ay başında Galeri Zilberman’da açan Paris’te yerleşik genç Türk sanatçı Aslı Torcu çoğunlukla aile fotoğraflarından yola çıktığı işlerinde imgenin hafızadan geri çağrılış sürecine eşlik eden duyguyu resmetmeye çalışıyor.
Sanatçı, fotoğraflara yansıyan ve geçmişe dair belleğin derinliklerine kazınmış olan imgelerin hatırlanmaları sürecinin anı çökeltilerinden bir envanter çıkarmak değil,
aksine, sosyal psikolog Frederik Bartlett’in dediği gibi “hatırlamanın o imgelerden faydalanılarak gerçekleştirilen bir yeniden kurma, bir yaratma işi olduğu” görüşünde.
Torcu, fotoğraflardaki imgelerin dışavurumunun fotoğrafın atmosferinin yansıtılmasından bağımsız gerçekleşemeyeceğini söyleyerek, aradığı şeyin hatırlamanın da içinde sayılacağı, her türlü yaratıcı düşüncenin derinliklerine işlemiş olan o atmosfer olduğunu belirtiyor. Kağıt üzerine yağlı boya, akrilik ve kumaş yapıştırma gibi karışık teknikle yapılmış işlerin arasında sanatçının tesadüfen keşfettiği aile fotoğraflarının yanı sıra internetten bulduğu görseller ve Forbes dergisinin ‘Dünyanın En Güçlü Yüz Kadını’ listesinden kişilerin fotoğrafları da var. Torcu’nun işlerinde figürler akarak birbirlerinin içinde kayboluyor, ya da diğer hepsini gölgeleyecek kadar baskın bir şekilde resmin merkezine yerleşiyor.
Geçmişi hatırlarken bazı detayların ayıklanıp unutulması, bazı yüzlerin o geçmiş sahnelerden silinirken bazı kişi veya detayların sahip olduklarından daha büyük bir etki ve rolleri varmış gibi hatırlanması durumunu yansıtan işler, Sigmund Freud’un “ekran hatıra” (screen memory) kavramına da gönderme yapıyor.
Lisans eğitimini Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Resim Bölümü’nde tamamlayan Aslı Torcu, Université Paris VIII’de tamamladığı yüksek lisans programının ardından halen aynı okulda doktora eğitimini sürdürüyor.

*******
‘VERGİLERİMİZLE’ REHBERİ
Bahaneler muhtelif. ‘16 yaş sınırı’, ‘Osmanlı’ya saygısızlık’, ‘müstehcenlik’ vs. ‘Bizim vergilerimizle nasıl olur da’ diye başlayan itirazların odağında şu aralar İBB Şehir Tiyatroları var. ‘Vergilerinin hakkını verip’ oyun seyretmek isteyenler için rehber aşağıda.
‘Otobüs’, bugün 15.00’te Üsküdar Müsahipzade’de.
‘Zırhlı Kurt’ 29 Şubat, 1 Mart 20.30’da Fatih Reşat Nuri Sahnesi’nde.
‘Kargaşa’ 7 Mart 15.00 ve 20.30, 8, 9 Mart 20.30’da Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde.
‘Mutfak Söyleşileri’ 14 Mart 15.00-20.30, 15 Mart 20.30’da Üsküdar K. Yılmazer Sahnesi’nde.
‘Günlük Müstehcen Sırlar’ 14, 15 Mart 20.30’da Kadıköy Haldun Taner Sahnesi’nde.